Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Lékařské fakulty jsou na dohled od světové špičky

Česko

Jako alternativu k žebříčkům sestaveným na základě indexů přinášejí letos LN novinku: pořadí škol podle citovanosti v odborných publikacích.

Před časem si francouzský bavič Jacques Tatischoof dobíral doktory: „Nejšťastnější z lidí jsou lékaři: na jejich úspěchy shlíží slunce, jejich nezdary skrývá zem.“ Nicméně lékařské fakulty mají dobrou pověst ve Francii i u nás.

Výsledky v tabulce s klinickými obory a patologií (str. VII) ukazují, že mnohá česká lékařská pracoviště jsou na mezinárodní úrovni. Většinou nejsou v absolutní světové špičce, ale na dohled od ní. Přitom čeští lékaři jsou ještě lepší, než naznačují tabulky: zahraniční kliniky jsou těsnější součástí univerzit, což jejich výsledky vylepšuje. Porovnejme: v těchto oborech byla loni University of Cambridge uvedena v ISI u 659 prací, Harvard University u 4322 prací.

Nejvíce publikací z klinických oborů a patologie si u nás loni připsala Univerzita Karlova. Má sice na rozdíl od ostatních škol lékařských fakult pět, ale i pětina výsledků by stačila na vedoucí pozici. Loni bodovaly též některé univerzity, na nichž se klinická medicína určitě nestuduje. Například tím, že se na klinickém výzkumu podílely technicky.

V zahraničí je dnes vysoká pozornost věnována neurovědám. Ty se mj. věnují neurodegenerativním onemocněním (Alzheimerově, Parkinsonově, Huntingtonově chorobě aj.). U nás mají viditelné výsledky jen UK Praha a MU Brno, a i ty jsou výrazně slabší než University of Cambridge se 181 či Harvard University s 550 loňskými impaktovanými publikacemi.

Farmaceuti dobří, ošetřovatelství ujel vlak Na českých lékařských fakultách jsou na velmi dobré úrovni některé neklinické obory jako buněčná biologie, genetika, fyziologie aj. Jejich přehled už ale neuvádíme, protože ve výuce většiny zdravotnických profesí mají spíše podpůrný význam.

Ve farmakologii, farmacii a toxikologii byla Univerzita Karlova loni také nejvýkonnější. VFU v Brně je velmi malou univerzitou, takže je třeba její výkon pochválit, podobně jako malá pracoviště Univerzity obrany v Hradci Králové. Mezi nejlepší pětici patří ještě MU v Brně a UP v Olomouci. Pro srovnání: Harvard University publikovala loni v těchto oborech 252 impaktovaných prací.

Z řady českých veřejných i soukromých škol, které nabízejí studium ošetřovatelství, vyšla loni jediná impaktovaná publikace. Tu společně napsali autoři z Univerzity Karlovy a z Univerzity obrany. Další čtyři práce mají adresu na pracoviště spolupracující s UK Praha. Z celé ČR loni tak vyšlo v tomto oboru celkem 5 impaktovaných publikací. Pro porovnání: z Velké Británie téměř pět set, např. z King’s College London to bylo 34. České ošetřovatelství usnulo na vavřínech dřívějších dobrých středních zdravotnických škol, zatímco svět jde dál. Podle záznamů v ISI se v ošetřovatelství naše veřejné i soukromé školy významně neliší.

O autorovi| JOSEF BERGER, Autor je univerzitním profesorem na Jihočeské univerzitě

Autor: