Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Lékový průmysl si žehlí pověst: Platíme výzkum

Česko

PRAHA Investice velkých farmaceutických firem do klinického výzkumu v Česku se za poslední dva roky zdvojnásobily. Vyplývá to z analýzy, kterou si nechala zpracovat Asociace inovativního farmaceutického průmyslu.

Zatímco v roce 2007 dali výrobci léků sdružení v asociaci na klinické studie v Česku 650 milionů korun, v roce 2009 to bylo téměř 1,3 miliardy korun.

„Může to snadno opět klesnout, ale věřím spíš ve druhý scénář,“ říká výkonný ředitel asociace Radim Petráš. „Prostor pro další zvýšení investic tu je.“ V celé Evropské unii totiž jde do klinického výzkumu nových léků v přepočtu 678 miliard korun ročně.

Pro investice do klinického výzkumu jsou pro mezinárodní farmaceutické firmy v Evropě lákavé především velké země jako Německo nebo Francie. Například v Německu má navíc farmaceutický průmysl tradičně dobré jméno. Velkou roli při umístění klinické studie hraje také legislativní prostředí.

Je to poprvé, co si asociace firem, které se zabývají vývojem nových léků, zmapovala svoje výdaje a investice. Chce tak bojovat s nepříliš dobrou pověstí farmaceutického průmyslu v Česku.

„Investice firem AIFP do vědy a výzkumu výrazně převyšují průměr České republiky i ostatní průmyslové sektory,“ vyplývá z analýzy, kterou si firmy nechaly udělat od společnosti Ernst& Young. Farmaceutické firmy z AIFP totiž dávají do vědy a výzkumu 4,7 procenta svých tržeb.

Také další závěry studie vyznívají pro farmaceutický průmysl příznivě. Každá koruna, kterou členské firmy AIFP utratí, vytvoří prý po započtení přímých, nepřímých i indukovaných vlivů v české ekonomice 2,18 koruny. Když se sečtou peníze, které takto farmaceutické firmy do ekonomiky přinesou, odpovídá to prý zhruba tržbám, které mají z prodeje léků. A jeden zaměstnanec vytváří dalších šest pracovních míst, ať už ve zdravotnictví, nebo jinde.

Autor: