Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Lékový ústav našel 2,4 miliardy

Česko

PRAHA Ušetřili jsme 2,4 miliardy korun na léky, chlubí se lékový ústav. Úsporné změny měly přijít už dávno a ještě větší, namítají kritici. A pacienti se jen diví, kolik na léky doplácí.

Tak vypadá aktuální průběh velké revize úhrad léků. Pojišťovny dosud platí za některé léky příliš mnoho peněz. Jindy zase dávají za obdobné léky jednomu výrobci víc než jinému. Tyto nesmysly má totální revize úhrad, kterou dělá Státní ústav pro kontrolu léčiv, odstranit.

Do začátku dubna stihl lékový ústav pravomocně rozhodnout 1270 položek z celkových 9000. To má přinést roční úsporu pojišťoven 2,4 miliardy korun. Jenže podle zákona měla původně tato revize proběhnout už v roce 2008 a každý rok se měla opakovat. Zatímco lékový ústav považuje současné úspory za úspěch, kritici mluví o ztrátách.

„Lze odhadovat, že revize všech léků by ušetřila nejméně 10 miliard,“ tvrdí prezident České lékařské komory Milan Kubek. Podle Jindřicha Kotrby, který má v lékovém ústavu úhrady a ceny léků na starosti, byl původní termín revize naprosto nereálný.

Doplatky, které narostly, prý zase klesnou Například za jednu velkou skupinu léků na tlak - blokátory kalciových kanálů, by měly pojišťovny od začátku dubna platit o 576 milionů korun ročně méně. Pokud by výrobci nezlevnili, zaplatili by tuto sumu pacienti na vyšších doplatcích (pokud by nezačali brát levnější léky). Zkraje také doplatky v lékárnách stouply. Podle Kotrby se ale výrobci léků chovají, jak všichni doufali: zlevňují. Navíc je dál v každé skupině určené zákonem jeden plně hrazený léčivý přípravek.

Kotrba zdůraznil, že díky revizi budou pojišťovny konečně platit za léky se stejnou účinnou látkou stejnou úhradu. Před revizí platily pojišťovny třeba za jeden lék na astma 177 korun a za jiný podobný 85 korun. Po revizi dají za oba 89 korun. „V této referenční skupině se ušetří ročně deset milionů a pro pacienty zůstává dostupný plně hrazený lék,“ řekl Kotrba. U jiných skupin léků ale neopodstatněné rozdíly zůstávají. „Problém neopodstatněných rozdílů tady je. A je poměrně značný,“ říká farmakolog Josef Suchopár.

Celou revizi chce ústav dokončit do konce roku. Odborníci volají po tom, aby se systém určování úhrad, podstatně lepší než ten předchozí, ještě doladil. Kromě toho farmaceutické firmy už dvě rozhodnutí ústavu úspěšně napadly u soudu, že nebyla v souladu se zákonem.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!