Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lemur vari je na útěku ze zoo

Česko

OSTRAVA Vzácný lemur vari, menší černobílá poloopice, utekl včera ráno chovatelům z areálu ostravské zoologické zahrady. Zvíře se dostalo mimo areál a odpoledne se zřejmě pohybovalo v parcích či lesících Slezské Ostravy.

Chovatelé požádali veřejnost o pomoc při jeho chycení. „Pokud by se dostal k někomu na zahradu nebo na dvorek, nemusí se bát, zvířátko není nebezpečné,“ řekla mluvčí zoo Šárka Kalousková.

Přesto ale pracovníci zoo nedoporučují lidem, aby se ke zvířeti přibližovali a snažili se opičku chytit do rukou. Lemur totiž není na přímý kontakt s lidmi zvyklý, a mohl by se bránit kousáním. Opička by se ale mohla dát ulovit například na kousek banánu či jiného ovoce. „Takto by ji lidé mohli nalákat do uzavřených prostor, tam ji zavřít a kontaktovat zoo prostřednictvím linky 596 241 269,“ informovala mluvčí. Dodala, že naposledy svědci lemura zahlédli, jak se pohybuje v okolí krematoria.

Lemurovi se podařilo uprchnout včera ráno. Pravděpodobně při skákání ve větvích stromů na ostrůvku, kde žije, spadl do vody a doplaval na opačný břeh jezírka. „Lemury chováme tak, abychom je lidem ukázali v jejich přirozeném prostředí. Ne přes mříže. To je daň za tento přístup,“ uvedla Kalousková.

Lemur vari patří do řádu primátů. Jako ostatní lemuři pochází lemur vari z ostrova Madagaskar.

Útěky zvířat ze zoo nejsou úplnou výjimkou. Zřejmě nejznámějším „útěkářem“ je dželada Heiko z brněnské zahrady, který uprchl již dvakrát. Naštěstí pokaždé několikadenní pobyt na svobodě přežil bez úhony. Útěkem se proslavil i mravenečník stromový z olomoucké zahrady. Drápy si tam roztrhl pletivo klece a pryč byl asi tři dny. Poté, co dobrodruha chovatelé vypátrali, museli ho ze stromu sundávat hasiči.

***

Lemur sice není nebezpečný, ale lidé by se neměli snažit opičku chytit do rukou

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!