Středa 5. října 2022, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Detektivky nečtu, žiju je. Češi našli odvahu hlásit korupci, bilancuje 10 let ve funkci Lenka Bradáčová

Lenka Bradáčová, vrchní státní zástupkyně. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Premium Rozhovor
Šéfka vrchních žalobců v Praze Lenka Bradáčová v rozhovoru pro Lidovky.cz bilancuje deset let ve funkci. V Česku roste počet stíhaných osob za korupci. Zatímco předloni policie obvinila 32 lidí z přijetí úplatku, loni jich už bylo 42. Podobné to bylo i u podplácení. Za tento trestný čin detektivové obvinili v roce 2020 celkem 69 osob, loni už 81.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Z výroční zprávy Nejvyššího státního zastupitelství zveřejněné v červenci je rovněž patrný trend nárůstu osob stíhaných za nepřímé úplatkářství. Zatímco v roce 2020 policie nesdělila obvinění ani v jednom případě, loni zahájila stíhání čtyř osob.

Jak si vysvětlit statistický pohyb? Podle vrchní stání zástupkyně Lenky Bradáčové, která bude zítra ve funkci deset let, je za tím jednak dobrá práce policie, ale také patrný společenský posun. Lidé si už nenechávají korupční nabídky pro sebe, ale obracejí se na detektivy, vysvětluje v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Bilancovala rovněž dekádu, kterou strávila ve funkci vrchní návladní. Prozradila například, s jakými ministry spravedlnosti pracovala ráda i to, jaké sleduje detektivky.

Lidovky.cz: Z výroční zprávy Nejvyššího státního zastupitelství vyplývá, že roste počet osob stíhaných za korupční trestné činy. Čím to je?
Jde částečně o projev kvalitní práce policie, která je schopná odhalovat korupční jednání. Tyto trestné činy bývají vyhledané policií anebo také pramení z aktivity občanské veřejnosti.

Lidé, kteří jsou požádáni o úplatek, se obracejí na policii a nahlašují toto jednání. Plní tím oznamovací povinnost a participují na odhalení trestného činu. To považuji za jednu z nejdůležitějších věcí, že se občanská společnost staví proti korupci.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Pavlína: Moje práce je báječná. Z obyčejných žen dělám neobyčejné
Pavlína: Moje práce je báječná. Z obyčejných žen dělám neobyčejné

Realizovat se a přitom si vydělávat a dělat něco, co má smysl. Takovou výzvu přijala Pavlína Heyduková, která už téměř 20 let dělá, podle svých...

Mohlo by vás zajímat