Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lesníci na Šumavě odstranili otrávené lapáky

Česko

  15:48
VIMPERK - V Národním parku Šumava odstranili 35 otrávených trojnožek používaných v boji s kůrovcem z míst, kde je ministr životního prostředí Tomáš Chalupa zakázal.

Otrávené lapáky na Bavorské cestě v Národním parku Šumava foto: ČTK

Lesníci na Šumavě nainstalovali celkem 1255 trojnožek podle vedení parku ještě v době, kdy nebylo známo ministrovo stanovisko. Nyní zhruba tři procenta z nevhodných lokalit přemístili, řekl  náměstek ředitele parku Jiří Mánek.

Otrávená trojnožka v porostu u Nove Studnice v Národním parku Šumava Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) také v parku kontrolovala, zda nebyly otrávené lapáky umístěny do vodou ovlivněných stanovišť, na což upozorňovali ekologové. Mánek uvedl, že z předběžného stanoviska inspekce vyplývá, že na takových místech nebyly. Inspekce se před skončením šetření nebude k případu vyjadřovat. Ekologové z Hnutí Duha ale trvají na tom, že některé trojnožky byly v mokřadech.

"My jsme zdokumentovali, že jsou trojnožky nainstalovány i do tůní, kde se rozmnožují obojživelníci. Máme ověřené, že ta místa jsou stále mokrá," řekl Jaromír Bláha z Hnutí Duha. Přímo na rašeliništi trojnožky nebyly, stály však asi 50 metrů od něj. Na takovém místě trojnožky být neměly, uvedl Bláha. Pokud chemikálie z nich smyje déšť, zahubí obojživelníky, kteří v mokřinách žijí.

Zákaz v prvních zónách
Chalupa zakázal používání jedů v prvních zónách, na celé Šumavě zakázal používat postřik z letadel. Chemikálie nebudou moct lesníci aplikovat na živé stromy ani v druhých zónách. V nejcennějších partiích hor se bude moci kácet, nesmí sem ale těžká technika a dřevo musí zůstat v parku k zetlení.

Inspektoři ČIŽP kontrolovali, zda správa národního parku plní stanovisko ministra v pěti bodech. Podle předběžného vyjádření inspekce nejsou lapáky ošetřené biocidy umístěny v rozporu s ministrovým nařízením, uvedl Mánek.

Více o Stráského boji s kůrovcem

Komise podle něj ještě prošetřuje některé věci, například zda jsou používány standardní metody ochrany lesa.

Stráský navzdory zákazu
Ředitel parku Jan Stráský nechal rozmístit otrávené pasti na kůrovce, aniž by měl udělenou potřebnou výjimku. Na to, že používá v lesích chemii proti kůrovci, upozornili ekologové. Ti podali i podnět k šetření ČIŽP. Parku kvůli tomu hrozí sankce až milion korun. Stráský kvůli tomu odvolal svého náměstka a zároveň vedoucího oddělení státní správy Tomáše Hlavatého, jenž rozhodoval o výjimce k použití jedů proti kůrovci. Současně odvolal i dlouholetého vedoucího CHKO Pavla Hubeného.

Inspektoři při kontrole na začátku května potvrdili použití insekticidů ve II. zónách. Ty mohou být jak bezzásahové, tak zásahové. Správa podle tehdejšího vyjádření zástupců inspekce insekticidy použila, ačkoliv neměla udělenou výjimku.

Biocidy se v boji s kůrovcem v NP a CHKO Šumava podle Stráského užívají každoročně a standardně. Pro jejich aplikaci je nutno žádat o výjimku státní správu NP a CHKO Šumava a rozhoduje se ve správním řízení. Na začátku května bylo v rezervaci instalováno celkem 33.650 kusů obranných protikůrovcových zařízení, z nichž zhruba pětina byla ošetřena biocidy.

Autoři: ,

Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic
Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic

Kupujete domů balenou vodu? Chutnou kohoutkovou vodu si můžete dopřát každý den díky filtrační konvici. Nejste si nákupem jistí? Pak se přihlaste...