Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo 7 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lessyho rozčílil vstřícný postup policie vůči Janouškovi

Vítězný kandidát Petr Lessy vystoupil v Praze na briefingu po zasedání komise pro výběr nového policejního prezidenta  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vítězný kandidát Petr Lessy vystoupil v Praze na briefingu po zasedání komise pro výběr nového policejního prezidenta | foto: ČTK

PRAHA Policejní prezident Petr Lessy se kvůli postupu pražských policistů po nehodě kmotra Romana Janouška obrátí na Generální inspekci bezpečnostních sborů. Lessy poznamenal, že prověrka odhalila pochybení a "vysoce nestandardní" postup.

"Ze strany pražské policie bylo porušeno téměř vše," uvedl Lessy s tím, že výčet všech pochybení oznámí na úterním brífinku. Kritici poukazují například na to, že ho policisté po dopadení neumístili do cely předběžného zadržení. "Teď jsem se seznámil s vyhodnocením, který mi připravil můj úřad vnitřní kontroly, a zjistil jsem, že v postupu policistů během toho zákroku a činnosti, která se odvíjela od místa činu a dále, jsou taková pochybení.

ČTĚTE TAKÉ:

Nemohu vyloučit, že nemohlo dojít u některých policistů k ovlivnění, protože ten postup byl vysoce nestandardní. Budu odesílat podnět k prošetření na Generální inspekci bezpečnostních sborů na ty policisty, kteří v ten okamžik zasahovali. (...) Jsem velmi rozezlen," řekl Lessy.

'Furt si hrál s telefonem'

Kritici policii vyčítají, že lobbistu, který nadýchal přes 2,2 promile alkoholu, po zadržení neumístila do cely předběžného zadržení nebo že ho nechala telefonovat. "Nepovažuji za standardní, aby pachateli, který utíká z místa činu, bylo povoleno volně postávat před svým vozem a ještě telefonovat. Nasazení pout jsme viděli v mnoha záběrech policie v daleko méně závažných případech," řekl například šéf poslaneckého klubu sociálních demokratů Jeroným Tejc.

O nestandardním postupu hovořil i Karel Hátle, lékař protialkoholní stanice Nemocnice Na Bulovce, kam policisté Janouška v pátek po nehodě převezli.

Podle České televize neměl lobbista při příjezdu ani při pobytu na záchytce nasazená pouta. "Ten postup nebyl zrovna standardní tak jako u ostatních klientů. S čím jsem přišel do styku, tak vždy skončili v cele předběžného zadržení," řekl k tomu televizi Hátle. Podle sanitáře z protialkoholní stanice byl podnikatel navíc "arogantní, vykřikoval, že vše odmítá, nespolupracoval, přitom je tady zákaz telefonování, furt si hrál s telefonem".

Janoušek se omlouvá

Janoušek v pátek svým vozem přejel ženu, která s ním chtěla řešit jejich předcházející lehčí autonehodu. Z místa incidentu ujel, policie ho ale dostihla. Je obviněn z těžkého ublížení na zdraví a ohrožení pod vlivem návykové látky.

Lobbista Roman Janoušek opilý přejel ženu.

V pondělí se Janoušek srazené ženě prostřednictvím svého právníka omluvil. "Už jsem to tlumočil rodině, že se omlouvá a že ho to hrozně mrzí, že způsobil zranění manželce a matce dvou dětí," řekl právní zástupce poškozené jedenapadesátileté Vietnamky Josef Lžičař. Je také připraven nahradit jí škodu a poskytnout i další finanční satisfakci.

INTERAKTIVNÍ MAPA

Lžičař však upozornil, že kvůli právní kvalifikaci není možné použít takzvané odklony od trestního řízení, mezi které patří například podmíněné zastavení trestního stíhání či narovnání. Pokud tedy policie nashromáždí dostatek důkazů, případ se měl objevit před soudem.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....