Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Letadla do Mošnova mohou létat i v mlze

Česko

MOŠNOV Z Letiště Leoše Janáčka v Mošnově už mohou létat stroje i za nízké dohlednosti. Tento týden to potvrdil Úřad pro civilní letectví. Mošnovské letiště je tak po pražské Ruzyni druhým českým letištěm, které získalo povolení pro lety v mlze.

Umožňuje je zrekonstruovaná vzletová a přistávací dráha o délce 3500 metrů, za niž společnost Letiště Ostrava zaplatila téměř 115 milionů korun. Mošnovské letiště se tak po nejméně ročním úsilí dostalo do takzvané druhé kategorie (CAT II ICAO). „Znamená to, že jsou zajištěny technické podmínky pro mezikontinentální nákladní i osobní dopravu. Například letadlo startující v Koreji má po třinácti hodinách letu, kdy se počasí může radikálně změnit, téměř stoprocentní možnost přistát v Mošnově,“ řekla mluvčí letiště Michaela Kubešová. Mošnov se podle ní zároveň stává záložním letištěm pro pražské a vídeňské letiště.

Dráha má nové navigační zařízení, elektroinstalaci i zdroje energie. Osvětluje ji téměř 700 zabudovaných světel. Letiště ji rekonstruovalo za plného provozu.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!