Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Česko

Třetí a poslední evakuační let z Kábulu se 62 pasažéry přistál na letišti ve Kbelích

Armádní speciál provádějící evakuace z Kábulu foto:  Petr Topič, MAFRA

Z Kábulu ve středu ve 22 hodin přiletěl na pražské letiště v Kbelích už třetí evakuační let. Na palubě bylo 62 pasažérů. Jedná se o afghánské tlumočníky s dětmi i držitele trvalého pobytu v České republice. Při předchozích dvou cestách evakuační speciál dopravil do Česka 133 lidí. Podle spolku Vlčí máky čekají v Afghánistánu ještě další rodiny, o čtvrtém letu má jednat krizový štáb ve čtvrtek.
  7:36aktualizováno  22:05

Třetí letoun odstartoval z Prahy ve středu v 01:14 hodin. Do Kábulu dorazil dopoledne. České úřady z bezpečnostních důvodů žádné podrobnosti nesdělily a situaci nekomentovaly. O vzletu třetího vládního letadla informoval krátce před 14. hodinou na Twitteru ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek.

Ministr obrany Lubomír Metnar informoval o počtu pasažérů. Na palubě byli také čtyři Afghánci, o jejichž přepravu požádalo Slovensko.

Předchozí evakuační stroj české armády přistál v pražských Kbelích v úterý večer. Na jeho palubě bylo 87 pasažérů. Byli mezi nimi Češi, Afghánci i dva Poláci. Jsou mezi nimi rodiny s mnoha malými dětmi. Už v pondělí přistál v Česku první letoun, který přivezl 46 lidí.

Podle předsedkyně spolku Vlčí máky Miroslavy Paškové se z pěti rodin tlumočníků, které v úterý zůstaly bez pomoci, do třetího evakuačního letu dostala jedna z nich. Některé rodiny tak dál v Kábulu čekají před bránou letiště, několika rodinám nebo lidem s vazbami na Českou republiku se podařilo na letiště dostat a starají se o ně spojenci. 

„Proto apelujeme, aby se co nejdříve uskutečnil další evakuační let,“ dodal spolek, který zároveň poděkoval české armádě za obětavost.

Mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová řekla, že z Afghánistánu je potřeba ještě přepravit několik tlumočníků s rodinami a dětmi. Na místě jsou i čeští vojáci, kteří koordinují evakuaci. Další skupinou, které by se pomoc měla týkat, jsou Afghánci, kteří mají dlouhodobé vazby na Českou republiku, mají zde trvalý pobyt a rodiny a v Afghánistánu uvázli. Do prvních letů se nedostali, protože ty byly určeny pro nejohroženější skupiny.

Záchrana se týkala i mnoha malých dětí

Mezi evakuovanými je mnoho rodin s malými dětmi. (18.8.2021

Tito lidé se obávají o život svůj i svých rodin, protože se Tálibán lidem spolupracujícím s koaličními vojsky mstí. Podle pondělních informací spolku Vlčí máky byl již jeden z tlumočníků islamistickými milicemi zajat, po intervenci otce a sousedů byl zbitý propuštěn.

Server SeznamZprávy ve středu uvedl, že na palubě druhého evakuačního letu byl i tlumočník, kterého v pondělí Tálibán zadržel. Informaci serveru sdělil Lumír Němec, který v Afghánistánu v minulosti působil se speciální jednotkou Vojenské policie SOG.

Česká republika, stejně jako další členské země protitálibánské koalice, urychlily evakuační operace poté, co se Tálibán nečekaně rychle zmocnil i Kábulu.

„Ta situace v Kábulu je nesmírně komplikovaná a já si myslím, že našim lidem se podařil malý zázrak, že dostali většinu těch lidí do bezpečí,“ řekl Kulhánek ještě před středečním odletem třetího speciálu z Kábulu.

Například Německu se podařilo přes uzbeckou metropoli Taškent dostat domů asi 130 evakuovaných. Aerolinky pokračují s mimořádnými lety z Taškentu, kde je ústřední přestupový uzel německého vzdušného mostu. Spojené státy pak dosud evakuovaly 3 200 lidí. V úterý vojenská letadla odvezla 1 100 Američanů a lidí, kteří mají v USA trvalý pobyt. Nedaří se však Nizozemsku, jehož speciál kvůli chaosu na letišti odletěl bez jediného člověka.

Zde je přílet druhého evakuovačního spoje do Kbel:

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek v úterý večer označil podmínky v Kábulu za extrémně vyhrocené. „Kvůli přítomnosti Tálibánu na letišti bylo opravdu nadmíru komplikované dostat všechny vytipované na letiště a také na palubu letadla,“ uvedl Kulhánek po příletu druhého evakuačního speciálu do Prahy.

Mnozí možná půjdou dál

Evakuované Afghánce čeká v Česku deset dnů karantény. „Během té doby budeme řešit jejich povolení k pobytu,“ uvedl v úterý ministr vnitra Jan Hamáček. Následovat budou individuální rozhovory s evakuovanými o jejich budoucnosti. Sami si musí říct, co chtějí, řekl Hamáček.

Afghánské vojačky se obávají pomsty Tálibánu. Výhrůžkám čelíme léta, líčí

Podle premiéra Andreje Babiše je možné, že zvolí cestu za rodinami, které mají ve Francii či jinde v Evropě. Afghánci podle premiéra získají víza a během karantény budou také očkováni. Všichni budou po první dny ubytováni na jednom místě, kde, nechtěl stejně jako Hamáček upřesnit.

O dalším postupu při evakuaci bude jednat krizový štáb českého ministerstva zahraničí. Zabývat by se měl i osudem evakuovaných Afghánců.

VIDEO: Bojovníci Tálibánu řádí v prezidentské posilovně nebo na autodromu

Čeští vojáci v Afghánistánu působili od roku 2002, od té doby se jich v zemi vystřídalo 11 500, někteří z nich opakovaně. Podle údajů ministerstva obrany výdaje na afghánské mise v letech 2002 až 2020 činily asi 20 miliard korun.

Autoři: ,