Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Letáky na babybox jsou i v polštině a ukrajinštině

Česko

PRAHA V nemocnicích, na úřadech a porodnicích po celém Česku jsou k vidění letáky v ukrajinštině, které informují ženy o existenci babyboxů. Na letáku je fotografie kojeného dítěte od Jana Saudka a ukrajinský nadpis: V popelnici zemřu. Ten je pak doplněný o informaci, co je babybox, a seznam míst, kde všude je schránka pro nechtěné novorozence instalovaná.

Důvod je jednoduchý. Podle zakladatele boxů Ludvíka Hesse jsou právě Ukrajinky zřejmě nejčastějšími klientkami schránek. „Je to však pouze můj odhad. Přijde mi to ale logické, protože právě Ukrajinci jsou u nás nejrozšířenější pracovní síla. A z toho vycházím,“ vysvětlil Hess.

Přesná čísla, kolik ze současných osmadvaceti odložených dětí do babyboxů je ukrajinské národnosti, ale nezná.

„U některých to tuším, ale nemůžu to potvrdit. Tím bych navíc každému dítěti strašně zkomplikoval život. Muselo by čekat na to, než se Ukrajina s Českou republikou dohodne, čí to dítě vlastně je. Mezitím by čekalo v dětském domově,“ dodal s tím, že podobná jednání na mezinárodní úrovni jsou vždy nekonečná. Ukrajinština ale není jediným jazykem, kterým se zakladatel schránek snaží oslovit potenciální „klientky“. Například v městech u severních hranic Česka jsou letáky v polštině. Ve stejném jazyce je například ve Frýdku-Místku, Náchodě, Šumperku, Opavě a Ostravě také návod k použití babyboxu. „Na úplně všech pak je návod v češtině, ruštině a angličtině,“ vyjmenoval Ludvík Hess.

Přestože jsou letáky dostupné na úřadech a v nemocnicích, sám Hess přiznává, že jejich distribuci zanedbává. Ideální by podle jeho slov bylo, kdyby se dostaly například k lidem do ubytoven a tam, kde většina těchto cizinek pracuje. „Na to ale bohužel nemám již čas ani kapacity, snad se to ale časem zlepší,“ dodal.

Ostravská Kačenka A právě polský či například ukrajinský původ může mít také třítýdenní novorozenec, kterého našli lékaři včera po druhé hodině v babyboxu Městské nemocnice Ostrava. Holčička, která dostala pracovní jméno Kačenka, je zdravá, bez známek jakéhokoliv ublížení a byla čistě oblečená. V nemocnici zůstane zhruba týden. Poté poputuje do kojeneckého ústavu.

V Ostravě jde o druhé odložené dítě do vyhřívané schránky, dohromady je to ale již 28. miminko.

Prvním dítětem, které zoufalá matka odložila do babyboxu, byla v roce 2006 měsíční Soňa, kterou našli lékaři v pražském Gyncentru v Hloubětíně. A to asi půl roku poté, co byla tato schránka jako vůbec první v Česku otevřená.

O pět měsíců později byl v brněnské Nemocnici Milosrdných bratří zprovozněn druhý babybox. Od té doby jich vzniklo dohromady třicet. Nyní je již v každém kraji minimálně jedna schránka pro nechtěné děti. Na začátku příštího roku budou otevřeny další čtyři: v Písku, Přerově, Třebíči a Děčíně.

Autor:

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....