22. prosince 2016 11:13 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministerstvo zdravotnictví dodatek s DSA nepodepsalo, nabídku na zajištění letecké záchranky chce posoudit

Letecká záchranná služba Ústí nad Labem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letecká záchranná služba Ústí nad Labem. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Praha Leteckou záchrannou službu bude v Ústeckém kraji v lednu a únoru zajišťovat dosavadní provozovatel, firma DSA. S ministerstvem se dohodla na dvouměsíčním dodatku, který by měla ve čtvrtek odpoledne podepsat. Řekl to místopředseda představenstva firmy Daniel Tuček.

Ministerstvo se původně domluvilo s policií a armádou, že by službu od ledna zajišťovaly jejich vrtulníky z Prahy a západních Čech. Proti tomu vystupovali severočeští záchranáři i starostové.

DSA letos neuspěla v tendru na zajištění záchranné služby na ústecké základně v letech 2017 až 2020. Kvůli její stížnosti u antimonopolního úřadu nemohlo ministerstvo s vítěznou slovenskou firmou Air-Transport Europe (ATE) uzavřít smlouvu. Úřad posléze rozhodl, že nabídky firem znovu posoudí.

Tuček ČTK řekl, že firma ministerstvu na začátku prosince nabídla, že by kvůli průtahům s tendrem mohla dočasně pokračovat v zajišťování služby za provozní náklady. Ministerstvo podle Tučka nabídku přijalo. „Domluvili jsme se, máme odsouhlasený dodatek a dneska ho podepíšeme,“ řekl ČTK.

Mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová nechtěla informaci potvrdit ani vyvrátit. Odkázala pouze na čtvrteční odpolední tiskovou konferenci. Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) řekl, že úřad dnes neplánoval podepsat dodatek na provoz letecké záchranné služby v Ústeckém kraji se stávajícím provozovatelem, firmou DSA.

Ministerstvo chce nabídku DSA nejdříve posoudit. Chce prověřit, zda možný dodatek smlouvy s DSA na ústeckou základnu neohrozí nynější tendr na provozovatele letecké záchranné služby. Novinářům to dnes řekl náměstek ministra zdravotnictví Tom Philipp. Pokud soutěž neohrozí, ministerstvo jej podle Philippa může s firmou podepsat. Ministerstvo dnes odpoledne podepsalo memorandum o prozatímním zajištění letecké záchranné služby na severu Čech se zástupci ministerstev vnitra a obrany. Dokument má zajistit službu ze stanovišť v Praze a Plzni.

Zástupce firmy DSA Daniel Tuček dopoledne mluvil o tom, že dodatek s ministerstvem by měl být podepsán už dnes odpoledne. Oznámení ministra Miloslava Ludvíka (ČSSD), že se dnes nic podepisovat nebude, jej překvapilo. Tuček ČTK řekl, že má v e-mailu odsouhlasený návrh z právního oddělení ministerstva zdravotnictví, který dostal s tím, že je připraven k podpisu.

Hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM) je z dění kolem budoucího provozu letecké záchranné služby v kraji zklamaný. „S firmou DSA panovala spokojenost, její lidé už znali prostředí. Takhle budeme bez vrtulníku, závislí na tom, zda k nám někdo doletí nebo ne,“ řekl ČTK hejtman. Obavu ze zajištění letecké záchranné služby už vyjádřilo i několik desítek starostů ze severu Čech.

Ministerstvo zdravotnictví letos vypsalo výběrové řízení s předpokládanou hodnotou 1,2 miliardy korun bez DPH na šest základen letecké záchranné služby, jediným kritériem byla cena. U pěti už je smlouva podepsaná. Na provozu letecké záchranné služby se má od ledna podílet i rakouská firma Helikopter Air Transport, která v tendru získala základny v Jihlavě a Ostravě. DSA, která má nyní společně s Alfa-Helicopter osm základen, má létat z Hradce Králové a Liberce, slovenská ATE z Olomouce. Čtyři stanoviště bude v letech 2017 až 2020 provozovat stát.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA KVALITY V AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj, Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj, Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz