Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Letitý spor Česko versus Diag Human spěje do finále

Česko

PRAHA Patnáct let se vlekoucí spor v kauze Diag Human spěje ke svému konci. Podle informací LN už mohlo být v případě, ve kterém firma Čechošvýcara Josefa Šťávy žaluje stát o miliardy korun za zmaření obchodu s krevní plazmou, rozhodnuto na začátku ledna.

Verdikt nakonec nepadl pouze proto, že na stanovený termín na začátku ledna do Česka nepřijel švýcarský arbitr nominovaný firmou Diag Human Damian Della Ca. Zdroje LN z českých úřadů zainteresovaných do věci se obávají, že se tak Diag Human snaží oddálit rozsudek, který by pro něj mohl být méně příznivý, než doufal. To ale Diag Human odmítá. Každý další den sporu přitom stát vyjde na téměř milion tři sta tisíc korun.

„Byli jsme domluveni, pan Della Ca opravdu nepřijel. Arbitráž už v tu dobu mohla být skončena,“ řekl včera LN šéf rozhodců Petr Kužel. Dotazy na možné zdržování ale odmítl, stejně jako nechtěl říct, kdy může verdikt padnout. „Tuto otázku vám nemohu zodpovědět. Kdy verdikt padne, je na diskusi mezi rozhodci, která v současné době probíhá,“ řekl Kužel.

Advokát Diagu Jan Kalvoda tvrdí, že oni věc protahovat nechtějí. „Konečný výrok opakovaně oddaluje stát neúčinnými odvoláními, o čemž se zmiňují zprávy arbitrů na všech stupních projednávání sporu,“ uvedl. Sám Della Ca věc komentovat nechtěl. „Děkuji, že respektujete moji striktní diskrétnost v probíhající arbitráži,“ napsal LN.

Pokračování na straně 3

Letitý spor Česko versus Diag...

Dokončení ze strany 1

Jen od začátku ledna zaplatí stát na penále z prodlení Šťávově firmě Diag Human více než jednašedesát milionů korun.

A celkové náklady se šplhají ještě do závratnějších částek: od vyhlášení předchozího, dosud platného závěru rozhodčího senátu z počátku srpna 2008 činí zhruba 720 milionů korun.

Arbitři tehdy přiřkli společnosti Diag Human necelých osm a půl miliardy korun včetně penále. S výrokem se však nespokojil ani jeden z účastníků sporu; švýcarská firma požadovala čtrnáct miliard, stát si představoval zase výrazně nižší částku. Obě strany se proto proti závěru rozhodců odvolaly.

„Chceme, aby to přezkumný senát znovu posoudil a vyjádřil se zejména k výši škody,“ uvedl tehdejší mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.

Zbývá dovolání Dalším důvodem, proč by nyní mohl mít Diag Human, který dříve tlačil na co nejrychlejší vypořádání, zájem oddalovat verdikt, je fakt, že soudně napadá jmenování Kužela (kromě něj a Della Ca je arbitrem ještě bývalý proděkan plzeňské právnické fakulty Milan Kindl) rozhodcem.

„Byla narušena rovnováha mezi účastníky arbitráže. Určit třetího člena senátu má být výsostné právo dříve jmenovaných rozhodců, nikoliv ministerstva zdravotnictví,“ rozčiluje se Kalvoda.

Ústavní soud však loni v listopadu jeho stížnost proti jmenování Kužela arbitrem zamítl. Ve hře tak zůstává už jen dovolání k Nejvyššímu soudu. „Věc zatím není vyřízena,“ potvrdil včera LN mluvčí soudu Petr Knötig.

Rozhodne se v únoru Shoda mezi rozhodci zatím nepanuje ani ve věci, zda uznat nárok nových žalobců - offshorových firem Dumfries Holdings a Towit Machinery. Zatímco Kužel jejich požadavek uznal, Della Ca protestuje. Definitivně rozhodnout by se mělo do konce února.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...