Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Letní Brno: opět plné výkopů

Česko

Brňané, netěšte se. Kritizovaná a vlekoucí se oprava Husovy třídy skončí, ale bagry a míchačky centrum města neopustí.

BRNO Ještě minimálně dva roky neuvidí Brňané centrum svého města v celku. Generální opravy ulic a náměstí a s tím spojené proplétání se mezi výkopy se dokonce možná potáhnou ještě déle.

I když o prázdninách vyvrcholí čtrnáctiměsíční oprava Husovy třídy, začnou další. Budou mít menší vliv na městskou dopravu, ale o to větší na chodce: sbíječkám bude patřit většina frekventované Joštovy ulice či třeba Moravské náměstí. „S úsekem Joštovy mezi Červeným kostelem a Moravským náměstím začneme hned, jak skončí práce na Husově. Ale letos hlavně se sítěmi v podzemí, povrch přijde na řadu až za rok,“ podotkl technický ředitel Brněnských komunikací Josef Luňáček. Právě tato společnost opravy v centru koordinuje. Na mnoha místech už jsou práce nezbytné, například kanalizace je místy stará i více než sto let.

Již nyní začaly práce v Běhounské ulici, která je předposlední neopravenou ulicí ústící do centrálního náměstí Svobody. Dělníci různých profesí se tam budou střídat do konce prázdnin. „Oprava se zatím týká jen úseku mezi náměstím Svobody a Jakubským náměstím, zbytek přijde na řadu až s opravou povrchu Moravského náměstí,“ podotkl náměstek primátora Ladislav Macek. I tak ale stavba přijde na zhruba dvaadvacet milionů korun - počítá totiž s výměnou inženýrských sítí včetně kanalizace a předlážděním povrchu.

Moravské náměstí je poslední z letos zahajovaných velkých oprav v historickém jádru města. Již nyní na něm začaly opravy sítí, na podzim potom přijde na řadu povrch, jehož výměna potrvá až do podzimu příštího roku. Tehdy by na náměstí měl začít fungovat nový vodní prvek před budovou Nejvyššího správního soudu podle návrhu Maria Kotrby a na druhé straně by se měla objevit jezdecká socha markraběte Jošta, na niž vrcholí výtvarná soutěž. Architekt Petr Hrůša doplnil, že změna čeká i zeleň.

Na dalších místech města letos práce vzdor očekávání započnou jen z malé části. „Živo bude na Dominikánském náměstí, ale to kvůli stavbě kolektoru. Jeho dokončení je podmínkou pro opravu celé plochy,“ dodal ředitel Luňáček. Současně budou odborníci zkoumat prostranství kolem katedrály na Petrově a začnou také připravovat několikrát odloženou úpravu ploch sousedících s obchodním domem Centrum. V ideálním případě by se v této lokalitě mělo začít pracovat zřejmě v září, je ale možný i odsun na příští rok, kdy už bude volná také plocha po tržnici na Pohořelci.

V plánu rekonstrukcí se počítá ještě s opravami Měnínské, Novobranské a spodní části Orlí ulice. Kdy se však začne s opravou hlavní tepny středu Brna, Českou ulicí, není ještě jasné. Podobně ještě není zcela jasný termín rekonstrukce Zelného trhu.

***

Které ulice v centru Brna zbývá opravit

Většina centra Brna už dostala novou tvář. Část ulic ale stále čeká. * Letos skončí opravy: Husova, Běhounská (část od náměstí Svobody k Jakubskému náměstí) * Letos začínají opravy: Joštova, Moravské náměstí, Dominikánské náměstí * Příští rok předběžně: okolí Petrova, Měnínská, Novobranská, okolí obchodního domu Centrum *Zbývá opravit: Benešova, Česká, Jezuitská, Nádražní, Panenská, Peroutková, Římské náměstí, Solniční, Středova, Vachova, Veselá, Zelný trh

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!