Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Dětské letní tábory letos výrazně podraží. Zájem je ale enormní, hlásí kraje

ilustrační snímek foto:  Petr Topič, MAFRA

Dětské letní tábory čeká zdražení proti loňsku kvůli růstu cen. Růst se odhaduje kolem deseti i více procent. Kapacity pobytových táborů jsou nyní téměř naplněné, zájem roste i o příměstské tábory téměř ve všech krajích. Některé chystají speciální program pro děti uprchlých Ukrajinců.
  15:31

„Jídlo je v táborovém rozpočtu nejvyšší položka, další případně může být pronajatá táborová louka. Vedoucí jsou dobrovolníci, takže žádnou finanční odměnu za svou práci nedostávají,“ řekla mluvčí skautů Barbora Trojak. Odhadla, že průměrná cena za dvoutýdenní skautský tábor se nyní pohybuje mezi 3 000 a 4 000 Kč.

Ceny nekomerčních táborů organizovaných mládežnickými organizacemi stoupnou zhruba v řádu stokorun. Vyplývá to z informací od zástupců mládežnických spolků, které ČTK poskytla Česká rada dětí a mládeže (ČRDM).

Ceny pionýrských táborů podle předsedy Pionýra Dušana Pěchoty vzrostou meziročně o deset i více procent. „Odhaduji, že průměrná cena čtrnáctidenního tábora je 3 650 Kč,“ řekl.

Jak šel s tábory čas

Přibližně desetiprocentní růst cen očekává také Sdružení mladých ochránců přírody, v řádu stokorun ho odhadují organizace Sarkander a Křesťanské sdružení mladých lidí (YMCA) a až o 20 procent se ceny mohou zvednout podle předsedy Asociace turistických oddílů ČR (tomíků) Tomáše Novotného. Výjimkou je v tomto ohledu Liga lesní moudrosti, která nabízí dvoutýdenní tábory většinou za 2 500 až 3 500 Kč a navýšení proti loňsku nechystá.

Plné kapacity

Zájem o tábory podle organizátorů navzdory růstu cen zůstává velký, někde dokonce vzrostl. Podle mluvčí skautů Trojak v některých oddílech tak velký, že se nebudou moct zúčastnit ani všechny děti, které by chtěly. „Očekáváme, že s námi letos pojede na více než 1100 táborů přes 32 tisíc kluků a holek,“ řekla mluvčí skautů, kteří se označují za největšího organizátora táborů v ČR.

Velký zájem o tábory evidují i YMCA a Klub Pathfinder, srovnatelný s loňskem hasiči, pionýři nebo mladí ochránci přírody. Větší zájem je podle organizátorů spojen s koncem o povinných hygienických opatření proti covidu-19.

Nárůst zájemců zaznamenali letos organizátoři pobytových i příměstských táborů ve většině krajů. „Přihlášky jsme spustili na začátku prosince a měli jsme to za 13 minut plné,“ uvedl Štěpán Šlechta, pořadatel tábora v Teplicích.

Podobně se vyjádřili i další oslovení. „Zájem byl letos obrovský. Některé tábory se nám naplnily ještě před tím, než jsme je zveřejnili. Pobytové máme většinou plné. U příměstských jsou ještě volné kapacity. Postupně se ale plní,“ řekl Jan Firla, zástupce ředitele střediska Juventus, které pořádá tábory v Moravskoslezském kraji.

Pošlete své dítě (děti) na tábor, i když výrazně podraží?

celkem hlasů: 120

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00sobota 4. června 2022. Anketa je uzavřena.

Ano84
Ne31
Rozhodnu se podle výše zdražení5

Tábory pro uprchlíky

Zdražení a velký zájem potvrdili dále i pořadatelé v Ústeckém, Pardubickém, Středočeském, Jihočeském kraji a na Vysočině. V Brně chystá dokonce Středisko volného času Lužánky tábor pro děti Ukrajinců, kteří prchají před válkou s Ruskem. Program bude zaměřený na výuku jazyka i aktivity volného času.

Pro děti Ukrajinců chtějí nachystat program i tábory pořádané mládežnickými organizacemi. Skauti chtějí účast svých nových členů z Ukrajiny na táborech podpořit finančně. YMCA vyčlenila pro běžence na táborech 105 míst, které jim chce zaplatit pomocí veřejné sbírky. Klub Pathfinder pro ukrajinské děti připravuje letní adaptační skupiny s kapacitou pro asi 40 dětí, doplnil jeho předseda Roman Buchtel.

Jak se kontrolovalo před třemi lety:

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat