Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Česko

Letos už tři mrtví vodáci a řeky jsou stále vysoko. Začátečníci by riskovat životy neměli, varuje expert


Vodáci na Ohři (ilustrační foto). | foto: ČTK

Premium
Deštivé počasí posledních týdnů naplnilo koryta řek a nebezpečné jezy zvládnou projet jen zkušení vodáci. Letošní sezóna už má tři oběti z jejich řad. Noste vesty a přilby, radí experti. A taky pozor na spadlé stromy!

U jezu na Sázavě se převrátil raft. Jeden člověk zemřel na místě, mladistvá dívka pak v nemocnici

Nejen pro začátečníky se může nevinná letní zábava, jakou je splouvání řek, proměnit v boj o život nebo taky spáchání trestného činu. Nejsou to jen nebezpečné jezy, které mohou nezkušeným vodákům znepříjemnit dovolenou, další potíže způsobují i silné bouřky.

Přestože předpověď očekává pokles průtoků, a tedy postupné snižování odtoků z nádrží, aktuálně jsou povodí stále hodně nasyceno. Velmi vysokých čísel dosahují průtokové hodnoty například na Ohři. Podle vedoucího odboru technicko-provozní činnosti Povodí Ohře Martina Cidlinského je objemový průtok u stanice LG Stranná až 100 metrů krychlových za sekundu. Přitom před necelým týdnem do byla zhruba pětina. A podobné je to i na dalších místech. 

„Při aktuálních průtocích doporučuji velmi zvážit své schopnosti a dovednosti. Začátečníkům rozhodně riskovat životy a zdraví nedoporučuji. Standardně by vodáci měli mít vesty a lépe i přilby. A samozřejmě nastudovanou řeku z vodáckých serverů,“ řekl pro Lidovky.cz Cidlinský s tím, že problémy můžou kromě jezů a vysokých hodnot průtoků způsobit i pobouřkové překážky ve vodě.

„Po uplynulém víkendu se podařilo odstranit padlé stromy v horním úseku řeky Ohře. Po probíhajících bouřkách je však pravděpodobný vznik dalších překážek ve vodních tocích. Stromy mohou padnout kdykoliv a bez varování. Naši technici situaci monitorují a je naší snahou rizika minimalizovat,“ píše na webu státní podnik Povodí Ohře a apeluje na vodáky, aby byli obezřetní i při přibližování k jezům a vodáckým propustím.

Usmrcení z nedbalosti?

Aniž by se k tomu přidala další okolnost například ve formě spadlého stromu, byl to totiž právě nebezpečný jez, který v úterý zapříčinil smrt dvou vodáků u Českého Šternberka. Podle mluvčí krajských hasičů Terezy Fliegerové se nehoda stala na jednom z nejnebezpečnějších jezů v republice a případ bude dále vyšetřován jako trestný čin usmrcení z nedbalosti.

Policie vyšetřuje úterní převrácení raftu na Sázavě jako usmrcení z nedbalosti. Kvůli nehodě zemřeli dva lidé

„Nadále probíhá vyšetřování této tragické události. Benešovští policisté zahájili úkony trestního řízení pro trestný čin usmrcení z nedbalosti. Zatím je to proti neznámému pachateli,“ uvedla k případu policejní mluvčí Barbora Schneeweissová. Mezi šesti pasažéry člunu, který se na Sázavě převrhl, byli i nezletilí, mladá dívka je jednou z obětí.

Podle aktuálních informací zemřeli v Česku v letošním roce celkem již tři vodáci. Kromě dvou zmíněných na řece Sázavě je to ještě také žena, která na začátku července spadla do řeky Otavy z převrácené kánoe a následkům nehody později podlehla v nemocnici

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.