Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

U jezu na Sázavě se převrátil raft. Jeden člověk zemřel na místě, mladistvá dívka pak v nemocnici

Česko

  12:50aktualizováno  18:04
Český Šternberk - Mladistvá dívka, kterou dnes po převrácení raftu u Českého Šternberka přepravil do pražské nemocnice vrtulník, zemřela. Neštěstí tak má dvě oběti. Dalších pět lidí rovněž přepravila záchranná služba do nemocnic. Okolnosti události policie prověřuje, některé podrobnosti zveřejní pravděpodobně ve středu. Řekla to policejní mluvčí Barbora Schneeweissová.

Jez u Českého Šternberka foto: hydromagazin.cz

Člun s šesti lidmi, mezi kterými byli i nezletilí, se převrátil před polednem u jezu. Podle mluvčí se vodáci s plavidlem zřejmě netrefili do propusti. Na místě zasahovali policisté, hasiči i záchranáři, přiletěly i tři záchranné vrtulníky. Muž z jiného raftu skočil do vody, aby pomohl posádce převráceného plavidla, ale již nevyplaval a policisté ho později našli mrtvého.

Událost byla hlášena krátce před 11:30. Podle policejní mluvčí Barbory Schneeweissové se vodáci s plavidlem zřejmě netrefili do propustě u jezu a člun se poté převrátil. Na místo vyjeli policisté, hasiči i záchranáři, zasahovaly tam tři vrtulníky.

Na Frýdecko-Místecku se převrhl raft s dospělým a dvěma dětmi, jedno z nich zemřelo

„Muž z vedlejšího raftu se bohužel nevynořil, byl pohřešovaný a pátrali jsme po něm. Šest osob z převráceného raftu policisté, hasiči a záchranáři vytáhli na břeh,“ uvedla Schneeweissová. „O hodinu později jsme dostali oznámení, že policisté našli tělo muže, ročník 1992, bohužel bez známek života. Jednalo se o muže, který skočil do vody a snažil se ostatní zachránit,“ dodala.

Vrtulníky přepravily dvě zraněné ženy do nemocnic, zbytek odvezly sanitky. „Jedna žena byla letecky transportována do Fakultní nemocnice v Praze Motole ve stavu po resuscitaci. Další žena byla transportována letecky do jihlavské nemocnice, byla při vědomí a stabilizovaná,“ řekla mluvčí středočeské záchranné služby Petra Homolová. Zbývající čtyři lidi, z toho tři ženy a jednoho muže, sanitky převezly do benešovské nemocnice. Příčinu a okolnosti neštěstí budou policisté dál zjišťovat.

Na Otavě ve Strakonicích se 4. července pod jezem topila žena, spadla do vody z převrácené kánoe. Na břeh jí dostali další vodáci. Oživit se ji podařilo po déle než 20 minutách. Záchranáři ji převezli k dalšímu ošetření do nemocnice. Žena, narozená v roce 1976, pak v nemocnici zemřela, řekla strakonická policejní mluvčí Jaromíra Nováková. Podle aktuálních informací tedy letos zemřeli dva vodáci.

Vodáci budou mít možnost přenášet lodě u jezů, vlastníci pozemků jim to musí umožnit, schválila Sněmovna

Asociace vodní turistiky a sportů uvádí, že loni zemřelo v zemi při nehodách spojených s vodáctvím osm lidí. Proti roku 2019 je to o šest utonutí více a proti roku 2018 o sedm více. Za nárůstem počtu tragických vodáckých nehod byly zvýšené průtoky v řekách kvůli deštivému létu.

Mluvčí vodních záchranářů Daniel Vičan v souvislosti s úterní nehodou na Sázavě upozornil na to, že vodáci by si měli vybírat takovou řeku, na kterou stačí jejich schopnosti. „Je důležité vědět, že obtížnost jednotlivých toků se mění v závislosti na aktuálním průtoku vody,“ dodal.

Autor: