Čtvrtek 6. srpna 2020svátek má Oldřiška 26 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Letošní nehody na silnicích si vyžádaly 549 obětí, o 16 méně než loni

Fabie po srážce s motorkami. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fabie po srážce s motorkami. | foto: HZS Plzeňského kraje

PRAHA Na českých silnicích letos podle předběžných statistik zatím zemřelo 549 lidí, o 16 méně než za loňský rok. Zemřelých je ale víc než v roce 2017 i 2016 a Česku se stále nedaří výrazněji snižovat počet obětí dopravních nehod. Bilance se ještě může zhoršit v úterý večer a v noci, třeba před rokem přišli o život na Silvestra dva lidé.

Nejtragičtějším měsícem končícího roku byl srpen s 62 oběťmi, nejméně osob zemřelo při nehodách v lednu - 25. Vyplývá to z vyjádření ředitele dopravní policie Jiřího Zlého a informací jihočeské policie.

Při prosincových nehodách dosud zemřelo 35 lidí, což je o 17 méně než za předchozí prosinec. Podrobné oficiální statistiky zveřejní policie 8. ledna.

Nejtragičtějším dnem celého roku byl 11. listopad, během něhož přišlo o život devět lidí, z toho pět při nehodě u Pavlic na Znojemsku. Při srážce tří osobních aut tam čtyři lidé zemřeli ještě před příjezdem záchranářů, těžce zraněný čtyřměsíční chlapec zemřel později v nemocnici. Zatím poslední obětí letošních dopravních nehod je řidič, který  u Zlivi na Českobudějovicku s osobním autem narazil do stromu. O nehodě informovala jihočeská policejní mluvčí Štěpánka Schwarzová.

Oproti loňsku ubylo tento rok i těžce zraněných - zatím jich policie k pondělí 30. prosince eviduje 1871, což znamená ve srovnání s rokem 2019 pokles o 229.

Příčiny smrtelných či vážných nehod jsou stejné jako v minulosti - nepřizpůsobení jízdy okolnostem nebo povrchu vozovky, jízda v protisměru a nevěnování se řízení, uvedl Zlý.

Podle předběžných statistik zemřelo za uplynulých dvanáct měsíců 91 chodců, což je o 22 méně než loni. Zemřelých cyklistů bylo letos 37, zhruba stejně jako minulý rok. Nárůst naopak očekává dopravní policie v kategorii řidičů a spolujezdců, kteří letos přišli při nehodách o život.

I když oproti loňsku počet obětí dopravních nehod klesl, pro splnění cíle Národní strategie bezpečnosti silničního provozu by letos počet mrtvých musel klesnout zhruba o 200.

„Záleží na každém účastníkovi silničního provozu, ať je to řidič, motocyklista, cyklista nebo chodec. Stále se na silnicích setkáváme s nepozorností, neukázněností, neohleduplností a u řidičů také s přeceňování vlastních schopností,“ dodal šéf dopravních policistů.

Před rokem 2008 se počet usmrcených při nehodách v Česku pohyboval většinou nad jedním tisícem.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...