Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Letošní oslavy s novinkami

Česko

Vladislavský sál nově ozdobí historické prapory. Prezident opět rozdá vyznamenání

PRAHA V úterý 28. října ve Vladislavském sále Pražského hradu v osm hodin večer předá prezident Václav Klaus státní vyznamenání. Seznam lidí, které prezident vyznamená, je tak jako každý rok přísně utajovaný.

Lidové noviny přesto zjistily, že hlava státu mimo jiné vyznamená bývalého politického vězně a veterána druhé světové války plukovníka Jiřího Zenáhlíka a profesora Oldřicha Jirsáka. Ocenění by se měl in memoriam dočkat také spisovatel a dramatik Adolf Branald a jeden z vůdců studentského protestu proti komunistům v roce 1948 Josef Lesák. Osobnosti každoročně vyznamenává prezident republiky 28. října u příležitosti státního svátku vzniku samostatného Československa.

Plukovník ve výslužbě Jiří Zenáhlík ve Vladislavském sále Pražského hradu obdrží medaili Za hrdinství. Zenáhlík byl v komunistických procesech po krutých mučeních odsouzen za údajnou špionáž k trestu smrti. Tomu nakonec o vlásek unikl, ale v různých žalářích strávil řadu let.

Medaili Za zásluhy převezme z rukou prezidenta také profesor Technické univerzity v Liberci Oldřich Jirsák.

Spolu se svým týmem jako první na světě sestavil stroj na průmyslovou výrobu nanovláken. „Nanospider“, tak se jmenuje přístroj, který Jirsák se svým týmem vymyslel a postavil. Materiál vyrobený z nanovláken má neuvěřitelné vlastnosti. Například textilií vyrobenou z nanovláken neprojdou bakterie ani viry, a zabraňuje tak šíření respiračních chorob.

Za vývoj unikátního přístroje už Oldřich Jirsák získal Cenu invence v rámci prestižní soutěže Česká hlava.

Už včera LN informovaly, že na slavnostním ceremoniálu Klaus ocení Adolfa Branalda, který zemřel 28. září ve věku 97 let. Branald stál se svým otcem u zrodu prvního českého filmu v roce 1918. Mezi jeho nejznámější díla patří Dědeček automobil a Vizita, které byly také úspěšně zfilmovány.

Na Hrad si pro vyznamenání dojde i poslední žijící poslanec tzv. třetí republiky sedmaosmdesátiletý Josef Lesák. Je jedním ze studentských vůdců, které přijal 23. února 1948 tehdejší prezident Edvard Beneš.

Letošní připomínka výročí vzniku Československé republiky bude ještě slavnostnější než minule. Ve Vladislavském sále se nově objeví historické prapory a zástavy, které reflektují dějinný vývoj předválečného Československa. „Historické prapory opustí depozitáře Vojenského historického ústavu po dlouhé době. Při výběru zhruba 50 kusů jsme spolupracovali s vojenskými historiky,“ řekl mluvčí Hradu Radim Ochvat. Průvod praporů by měla uvést originální prezidentská standarta T. G. Masaryka.

***

Koho prezident Klaus letos ocení

Adolf Branald – spisovatel (in memoriam) Josef Lesák – studentský vůdce z roku 1948 Oldřich Jirsák – navrhl stroj na výrobu nanovlákna Jiří Zenáhlík – bojovník proti nacismu a politický vězeň ...a další osobnosti

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!