Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Letovisko v Atlantiku zdevastovala katastrofa

Česko

Přívaly vody ničily a zabíjely na Madeiře - Při náhlé pohromě zemřelo 40 lidí. Stovky ztratily domov

Přívaly deště na ostrově Madeira strhly lavinu bahna a kamení, která smetla, co jí stálo v cestě. Poničila domy, cesty i silnice a zabila 40 lidí. FUNCHAL/PRAHA „Uvažujeme o tom, že vyhlásíme stav nouze a požádáme o pomoc Evropskou unii,“ přiznal včera portugalský ministr vnitra Rui Pereira. Mluvil o situaci na ostrově Madeira, který v sobotu zasáhly prudké lijáky, záplavy a sesuvy půdy. Katastrofa se na ostrov snesla tak rychle, že jí lidé nestačili utéci a nejméně 40 jich zahynulo.

Nejhůř dopadlo největší město na ostrově, Funchal, kde je i mezinárodní letiště. „Stalo se z toho město duchů,“ hlásila britské rozhlasové a televizní stanici BBC přímo z místa turistka Cathy Sayersová. „Kanály a stoky nepojmou všechno, co se na město valí z kopců, ty tuny bláta a vody. V jednom kuse přetékají,“ líčila Britka.

Souostroví Madeira, které leží zhruba 900 kilometrů od evropských břehů, spadá formálně pod Portugalsko. Tvoří jej několik ostrovů, ale obydleny jsou jen dva -Madeira a Porto Santo. Žije z turistického ruchu, i když se co do návštěvnosti nemůže srovnávat s dalšími „evropskými“ ostrovními letovisky. V nemocnicích se po lijácích a sesuvech ocitlo několik turistů z Británie, naštěstí žádný z ČR (tvrdil alespoň včera ČTK mluvčí ministerstva zahraničí).

Katastrofa se na největší ostrov souostroví snesla jako blesk z čistého nebe.

Přívaly deště strhly v kopcích lavinu bahna a kamení, která smetla všechno, co jí stálo v cestě. Poničila domy, cesty i silnice.

Všechno ještě umocnil velmi silný vítr, který v nárazech dosahoval rychlosti až 100 kilometrů v hodině a s jehož vydatnou pomocí vyvrátily laviny vody a bláta i několik sloupů elektrického vedení.

Běsnící živly rozbouřily i moře. Jindy tyrkysově modré vody Atlantiku se prý zabarvily dohněda. „Moře má hnědou barvu a zvedají se na něm obrovské vlny,“ vykládala v rozhovoru pro portugalskou agenturu Lusa jedna z obyvatelek hlavního města Funchalu.

Na tak děsivé následky prý nebyl nikdo připravený. Řadu lidí proto zastihla smrt v jejich vlastních domech, kam se ukryli v naději, že v nich budou v bezpečí. „Nikdo lidi nevaroval, že by to mohlo mít tak vážné následky,“ citovala BBC britskou turistku. „Myslím, že to muselo šokovat každého. K něčemu takovému tu prý v téhle roční době nedochází,“ dodala. Úřadům ve Funchalu se přesto povedlo včas evakuovat alespoň několik čtvrtí. „Pršelo celý den, a tak bylo nařízeno evakuovat celý náš hotel, protože leží v centru blízko řeky,“ citovaly agentury zaměstnance jednoho z hotelů ve Funchalu.

Šéf místní autonomní vlády Joao Jardim měl pochopitelně strach, aby událost neodradila turisty, kteří se chtěli na Madeiru vypravit. Proto včera vyzýval ke klidu. „Není důvod situaci přehnaně dramatizovat,“ řekl s tím, že by lidé v postižených městech a vesnicích měli znovu otevřít alespoň pouliční trhy, aby se život vrátil co možná nejrychleji do normálu.

Za pravdu mu dávala i předpověď meteorologů, kteří sice čekali vydatné srážky i pro včerejší odpoledne, ale vylučovali, že by byly tak silné, že by v jejich důsledku docházelo k dalším sesuvům půdy. Na ostrově během včerejška zasahovaly i jednotky portugalské armády. Přesněji řečeno specialisté vyškolení na záchranné a vyprošťovací práce.

Počet mrtvých může podle záchranářů i úřadů ještě vzrůst. „Je velmi pravděpodobné, že najdeme víc mrtvých těl,“ potvrdil agentuře Reuters starosta hlavního města Funchalu Miguel Albuquerque. Na ulicích Funchalu zemřelo 17 z dosud potvrzených 40 obětí.

Dalších 70 lidí bylo hospitalizováno s různými zraněními v nemocnicích a 250 lidí ztratilo střechu nad hlavou.

***

„Kanály a stoky nepojmou všechno, co se na město valí z kopců, ty tuny bláta a vody.“

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!