Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Levice už do voleb stát nezadluží

Česko

ČSSD a KSČM nestihnou prosadit návrhy, které by zatížily rozpočet * ODS jásá: Dokázali jsme to svými obstrukcemi

PRAHA Ze svých slibů už levice do voleb nejspíš neprosadí vůbec nic. Důvod je jednoduchý. Po této neděli už totiž nynější sněmovna nestihne návrhy ČSSD a KSČM vzhledem k očekávaným vetům Senátu a prezidenta prosadit.

ČSSD tak může například zapomenout na svůj „hit“ – vyplacení mimořádného důchodu ve výši 2400 korun. Komunisté se zase musí rozloučit se svým návrhem, aby se proplácely i první tři dny nemoci. Pod stůl spadnou také novely obou stran, které svorně požadují zrušení poplatků u lékaře.

Předseda Senátu občanský demokrat Přemysl Sobotka potvrdil, že horní komora, ovládaná pravicí, spěchat nebude: „Už v létě jsem slíbil, že Senát nebude zdržovat, ale zároveň nebude jednat ze dne na den, protože my máme na každý zákon 30 dní.“ Pracovat rychleji podle něj v žádném případě nejde: „To není možné. Oni (poslanci – pozn. red.) se vždycky zblázní a za jeden den udělají x zákonů a pak zase dál hovoří o nesmrtelnosti chrousta. Ty návrhy jsou proto plné chyb.“

Prezident Václav Klaus se zase nedávno velmi ostře vyslovil proti návrhům levice, které by prohloubily zadlužení státu. „Zvyšování dluhu je tragická chyba,“ řekl Klaus na začátku března televizi Nova s tím, že žádný podobný zákon nepodepíše. Dá se proto čekat, že i on udělá vše pro to, aby sociální demokraté s komunisty pohořeli.

K rozhodování o levicových předlohách se sněmovna nedostala především kvůli úspěšné obstrukční taktice pravicových poslanců. Ta podle předsedy poslaneckého klubu ODS Petra Tluchoře zabránila, aby rozpočtový schodek státu narostl o dalších 20 miliard korun. „Podařilo se udržet výši schodku státního rozpočtu téměř na stejné výši, jak to navrhovala vláda. Je to nesporný úspěch za daného rozložení sil,“ pochválil se Tluchoř.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek přiznal, že návrhy levice je do voleb – s výjimkou zvýšení mateřské na loňskou úroveň – nereálné prosadit. „Ty další body v tomto volebním období těžko,“ připustil šéf socialistů. Pokud ale sociální demokracie volby, které proběhnou poslední květnový víkend, vyhraje, hned své návrhy podle něho předloží znovu. To ovšem bude znamenat minimálně několikaměsíční zdržení, protože celý legislativní proces bude muset proběhnout znovu. Úspěšnou zákopovou taktiku ODS ve sněmovně označil Paroubek za „systematickou sládkovskou obstrukci“, která prý v parlamentu nemá obdobu.

Do obstrukcí se občanští demokraté pustili v lednu, když bylo jasné, že levice ve sněmovně vládne. Repertoár byl opravdu pestrý. Poslanci ODS nad každým detailem dlouho řečnili, či dokonce svým zkoprnělým kolegům předčítali sáhodlouhé a nudné statistiky. „Vyznamenal“ se třeba exministr vnitra Ivan Langer, jenž hodinu přednášel o protikorupční strategii vlády z roku 2006.

Pokračování na str. 3

Levice už do voleb stát...

Dokončení ze strany 1

Poslanci z ODS navíc prakticky neustále žádali o přestávku na poradu svého klubu. Oblíbenou fintou bylo nepřihlásit se do hlasovacího systému, což jednání sněmovny spolehlivě zablokovalo.

Všechny tyto metody jsou legální, někteří představitelé levice proto ve chvílích nejhlubšího zoufalství navrhovali, aby do budoucna došlo ke změně jednacího řádu sněmovny.

Pravici se nepodařilo zabránit jen projednání návrhu na zvýšení mateřské na úroveň loňského roku. Předloha Poslaneckou sněmovnou nakonec 24. února prošla a nyní leží v Senátu. Podle ministra financí Eduarda Janoty připraví navýšená mateřská erár o 1,9 miliardy korun. „Budu muset škrtnout buď v položce výdajů na státní správu, tam jsou i mzdy, nebo v položce investic,“ zuřil před měsícem ministr.

Návrh na zvýšení mateřské podporují kromě ČSSD a KSČM také lidovci a zelení. Sněmovna má proto sílu případné senátní a prezidentovo veto zvrátit. Ani v tomto případě ale není jisté, zda to poslanci do voleb stihnou.

To další návrhy – na vyplacení mimořádného důchodu, proplácení prvních třech dní nemocenské, zrušení poplatků ve zdravotnictví či zrušení stropů na platby sociálního a zdravotního pojištění – by to měly, pokud by se přece jen dostaly do Poslanecké sněmovny, výrazně těžší. Na přehlasování Senátu a prezidenta totiž levice potřebuje 101 hlasů a ty nemá vůbec jisté.

***

Předvolební smůla Co ČSSD a KSČM nestihnou prosadit

* ČSSD nestihne zařídit vyplacení mimořádného „třináctého“ důchodu ve výši 2400 korun. * Komunisté zase neprosadí svoji předlohu, aby se proplácely i první tři dny nemocenské.

* Obě levicové strany také navrhují zrušení zdravotnických poplatků. Ani tyto návrhy již nemají šanci. * Neprojde ani zrušení stropů na platby sociálního a zdravotního pojištění.

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...