Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Levný dovoz z Číny je pro Evropu výhodou

Česko

Podíl Číny, našeho dlouhodobě druhého největšího obchodního partnera, na dovozu do Česka dosáhl v lednu až v únoru 12,7 procenta. Máme se bát dalšího výrazného nárůstu podílu importů z říše středu? Nebo je to naopak pro českou ekonomiku příležitost? Obecně můžeme očekávat, že import z Číny poroste tak, jak se budou zotavovat výdaje domácností a s tím poptávka po spotřebitelském zboží. K nějakému skokovému růstu importů však není důvod.

V ekonomice existuje přirozená hranice, která určuje objem dovozu. Je jí vzájemná výhodnost zahraničního obchodu, tedy to, jestli je dovoz zboží levnější, než kolik stojí ho vyrobit doma. Cenou importu, a tudíž vlastním mechanismem, který zajišťuje vyrovnávání dovozu a vývozu, je měnový kurz. V případě Číny však existuje problém, kterým je úředně stanovený kurz jüanu vůči dolaru. Čínská vláda takto zajišťuje, že ona „přirozená hranice“ leží mnohem výše, než kde by byla při volném pohybu měnového kurzu. Jaké jsou důsledky této politiky? Levný dovoz z Číny je pro Evropu a její obyvatele, navzdory obecnému přesvědčení, především výhodou a příležitostí. Zaprvé existence levného zboží z Číny zajišťuje při stejné úrovni příjmů vyšší (materiální) životní úroveň. Zadruhé přesun produkce náročné na nekvalifikovanou práci do Číny by mohl a měl stimulovat vývoj kapitálově náročné produkce s velkou přidanou hodnotou v Evropě. Bohužel je realita často taková, že Evropa tuto příležitost neumí využít, což ústí v nezaměstnanost až stagnaci. To však můžeme vyčítat pouze sobě, ne Číňanům.

Levné dovozy z Číny tu ale nebudou napořád. Skrytým rizikem našich vzájemných vztahů může být fakt, že v případě prudkého snížení čínského vývozu by na trhu najednou chybělo obrovské množství zboží a nutně by došlo k (dočasnému) snížení životní úrovně. Co by takový propad čínského vývozu mohlo způsobit? Možností je několik - zde uvedeme dvě. Čínská vláda bude muset jednou uvolnit kurz Renminbi, což povede k jeho posílení na tržní hodnotu a tedy zdražení čínských výrobků. Pokud by k němu došlo skokově, adaptace v krátkém horizontu by byla obtížná. Dále, čínští dělníci určitě nebudou chtít napořád snášet špatné pracovní podmínky a mrzké platy. Náklady na práci tedy porostou; už jen proto, aby centrální vláda zabránila možným nepokojům. Rozmach Číny je bezesporu zásadním tématem 21. století. Proto je nutné pozorně sledovat výše zmíněné faktory, které by mohly čínský zázrak přibrzdit, či zastavit.

O autorovi| Marek Dřímal, externí spolupracovník České spořitelny

Autor: