Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Peterková mě podvedla, tvrdí dezinformátorka. U soudu dostala podmínku

Česko

  21:23
Třicetiměsíční podmínkou potrestal v úterý Obvodní soud pro Prahu 1 invalidní důchodkyni Václavu Vondráčkovou, která předloni opakovaně šířila smyšlenou zprávu o úmrtích seniorů po očkování na covid v pečovatelském domově v Měšicích u Prahy. Vondráčková u soudu prohlásila vinu a řekla, že činu lituje. Rozsudek je pravomocný.

Videa s Vondráčkovou natáčela na přelomu ledna a února 2021 známá postava tuzemské dezinformační scény a bývalá novinářka Jana Peterková, která je také zveřejňovala na svém facebookovém profilu. Tam je zhlédly desetitisíce lidí.

Čtyřiapadesátiletá Vondráčková v nich vystupovala jako pečovatelka měšického domova seniorů, i když ve skutečnosti byla propuštěna už v červnu 2020, tedy o půl roku dříve, a to kvůli neomluvené pracovní absenci. Tvrdila, že jednatelka domova nutí pracovníky, aby starším klientům napíchali vakcíny, a to i bez jejich souhlasu, a falšuje úmrtní listy.

Popisovala, že starší klientky byly vynervované, brečely, měly strach a nechtěly jíst. Dále uváděla, že důvod úmrtí, kterým podle ní bylo právě očkování, vedení domova tají před rodinnými příslušníky zemřelých seniorů.

Nebyla to pravda. Poslední z pěti dezinformačních videí Vondráčkové, které zmiňuje rozsudek, vzniklo 4. února 2021. V té době nebyl prokazatelně naočkován ani jediný klient zmíněného domova. Očkování tam totiž proběhlo až o pět dní později, 9. února.

Vondráčková se v březnu 2021 prostřednictvím Facebooku veřejně omluvila. „Napsala jsem omluvný dopis do pečovatelského domu v Měšicích, kde jsem se přiznala, že jsem si všechno vymyslela a že jsem byla ve špatné životní i finanční situaci a paní Peterková mně slíbila pomoc. Svůj slib nesplnila, v Měšicích byla sama, kolikrát ani nevím. Ze svých reportáži si vybírá, co se jí hodí, vše sestříhala. Já si jsem vědoma své chyby a následky si ponesu sama,“ uvedla.

V úterý u soudu prohlásila, že je vinna tak, jak popisuje obžaloba. „Je mi všeho líto,“ dodala. Řekla také, že se léčí v Bohnicích na psychiatrii.

Aktivistka Jana Peterková

„Není nesvéprávná, ale byla silně pod vlivem paní Peterkové. Paní Peterková jí slíbila že když bude vypovídat nepřátelsky vůči pečovatelskému zařízení, že jí výměnou pomůže s bývalým manželem, se kterým měla (Vondráčková) problémy, a že jí pomůže najít bydlení. Ty sliby se ukázaly liché, takže ji paní Peterková svým způsobem podvedla,“ zdůraznil v závěrečné řeči obhájce Vondráčkové.

Totéž tvrdí odsouzená žena. Při příchodu k soudu na dotaz iDNES.cz, zda se cítí jednáním Jany Peterkové podvedená, odpověděla, že ano.

„Málem jsem chodila kanálama...“

Státní zástupkyně Zuzana Beňová navrhovala v obžalobě pro Vondráčkovou nejpřísnější podmínku, tedy tři roky vězení s odkladem na pětiletou zkušební dobu. Poté, co obžalovaná žena před soudem prohlásila vinu, svůj návrh zmírnila na třicet měsíců vězení se čtyřletou zkušební dobou.

Senát byl stejného názoru. Vondráčkové uložil třicetiměsíční podmínku za šíření poplašné zprávy, pomluvu a poškození cizích práv. Svým lhaním totiž ublížila i jednatelce, a také firmě, která domov provozuje.

„Padla jsem do strašné deprese. Ty nenávistné poznámky a zprávy, které s tím byly svázané, byly hrozné. Mnoho pomluv, nedůvěryhodnost, strach. Někteří klienti odmítali naše služby. Byla jsem haněna, ukazovali si na mě. Nechtěla jsem ani vycházet z domova, málem jsem musela chodit kanálama, bylo to opravdu strašné,“ popsala na policii poškozená jednatelka.

Od Vondráčkové žádala jako satisfakci 250 tisíc korun. Stejnou částku chtěla i poškozená společnost. Soud je ale dnes odkázal s případným nárokem na občanskoprávní řízení.

Odsouzená Vondráčková i státní zástupkyně se přímo v jednací síni vzdaly práva na odvolání, uložený trest je tak pravomocný. Rozsudek zahrnuje také dřívější odsouzení Vondráčkové za křivé obvinění, které před časem řešil Obvodní soud pro Prahu 5.

Peterková byla za šíření poplašných zpráv zatím odsouzena nepravomocně. Za sérii dezinformačních videí dostala letos v únoru u Obvodního soudu pro Prahu 4 dvouletou podmínku s tříletou zkušební dobou, tedy mírnější trest než Vondráčková. Kvůli podanému odvolání se má tímto případem ještě zabývat Městský soud v Praze, a to na konci května.

21. března 2023

Autor:

AURES Holdings a.s.
Pracovník podpory prodeje Brno

AURES Holdings a.s.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 34 000 - 34 000 Kč