Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Liberec čeká další kontrola

Česko

MS v Liberci již za 4 dny PRAHA Desítky milionů korun ze státní kasy, které skončily úplně jinde, než měly, či záměrné obcházení veřejných výběrových řízení. To je pozadí jedné z nejprestižnějších sportovních akcí na našem území -mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci.

Velké nesrovnalosti ve financování tohoto sportovního podniku odhalila kontrolní akce Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), ze které vzešlo trestní oznámení na neznámého pachatele.

Jen den poté, co představil své závěry NKÚ, se ozval další kontrolní orgán. Podezřelé machinace s penězi prověří také Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, takzvaný antimonopolní úřad.

„Stoprocentně se tím budeme zabývat. Během šampionátu však nebudeme kalit vodu. Kontroloři se v Liberci objeví koncem března,“ řekl šéf antimonopolního úřadu Martin Pecina. Jakákoliv náprava problematických smluv už podle něj není možná. „Vše je podepsáno. Teď už budou padat pouze pokuty.“ Co se při přípravách nákladného podniku vlastně dělo? Podle NKÚ se „neznámý pachatel“ dopustil podvodu, úvěrového podvodu, porušování pravidel hospodářského styku a porušování pravidel při správě cizího majetku. Všechny tyto nezákonné úkony se přitom týkaly desítek milionů korun.

Vše začalo v roce 2004, kdy se o konání prestižní akce rozhodlo. Sociálnědemokratická vláda v únoru téhož roku deklarovala, že libereckou podívanou nijak finančně nepodpoří.

V prosinci už ale bylo všechno jinak. Ministerstvo školství pod vedením Petry Buzkové navrhlo pro vrcholnou akci dotace ve výši 1,5 miliardy korun.

Právě s částí těchto peněz naložili jejich příjemci v rozporu se zákonem, jak tvrdí kontroloři. NKÚ ukázal na dva pravděpodobné viníky -liberecký magistrát a tamní technickou univerzitu.

Magistrát podle úřadu účelově rozdělil přípravu šampionátu a budování sportovišť na více veřejných zakázek. Mohl si tak sám vybírat dodavatele, aniž by musel uspořádat veřejnou soutěž. V roce 2007 navíc magistrát vyčerpal ze státního rozpočtu více než 800 tisíc korun na úhradu prací, které nikdo nikdy nevykonal.

Podobně se chovala i technická univerzita. „Řada prací byla zaplacena, ale ne provedena. Podklady a vyúčtování byly zpracovány s vědomými nepřesnostmi, či lživě. Jsme přesvědčeni, že ti, kdo doklady a žádosti vypracovávali, o tom dobře věděli,“ řekl prezident NKÚ František Dohnal. Univerzita měla takto stát ochudit o více než 13 milionů korun.

Podle NKÚ ale pochybilo i ministerstvo školství. To získalo pro Liberec peníze, aniž by vládě přesně vysvětlilo, proč si šampionát podporu zaslouží. Vláda peníze poskytla s tím, že už žádné další nepošle. Resort školství ale po čase žádal o další finanční injekci.

Všechny zmíněné subjekty se proti zprávě NKÚ ohradily. „Zprávu Nejvyššího kontrolního úřadu považuji za cílený útok proti mistrovství světa,“ řekl mluvčí mistrovství Zdeněk Soudný.

Autor:

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...