Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena

Liberec doplatil na střeleckou mizerii

ČESKÉ BUDĚJOVICE Fotbalisté Českých Budějovic protáhli svoji sérii bez porážky pod trenérem Pavlem Tobiášem už na jedenáct utkání. Jihočeši porazili díky dvěma brankám Petra Benáta Liberec 2:0 a jediný zápas jim chybí k vyrovnání vlastního rekordu v počtu utkání bez prohry za sebou ze sezony 1993/94.

„Bylo štěstí, že Liberec nevstřelil první gól. Přiznávám, že jsem v závěru prvního poločasu už čekal na hvizd rozhodčího. V druhém poločase jsme po vstřeleném gólu v určitých fázích excelovali. Liberec ale ukázal obrovskou kombinační sílu, a o to víc nás těší, že jsme zápas s tak kvalitním soupeřem zvládli,“ pochvaloval si trenér Českých Budějovic Pavel Tobiáš.

Jihočechy jako už tradičně zastihl úvod zápasu v nedbalkách a liberečtí měli ze zápasu víc a s chutí si zastříleli. Jenže bez gólové odměny. „Odehráli jsme kvalitní poločas, který měl jednu vadu – když už jsme se dostali k možnému ohrožení branky, nebyli jsme v pravý čas na pravém místě. Scházela tomu intuice a předvídavost,“ posteskl si po zápase trenér Liberce Ladislav Škorpil.

Po pauze Dynamo znovu předvedlo, že je mistrem druhých poločasů. Tobiáš oživil mdlý výkon týmu příchody rychlonohého Hudsona a Stráského a efekt se dostavil prakticky okamžitě. Po několika sekundách od příchodu z kabin se po pěkné kombinaci uvolnil Benát a Zlámal mohl děkovat dobře postaveným tyčím.

O čtyři minuty později už ale hostující brankář kapituloval. Benát, jenž po přesunu do středu zálohy výrazně ožil, napřáhl z dvaceti metrů a s pomocí Bílkovy nešťastné teče otevřel skóre. V 57. minutě bylo s opařenými hosty ještě hůř. Po centru Riegela upozornil pomezní hlavního sudího Kovaříka na Holeňákovu ruku a Benát se s nařízenou penaltou vypořádal na jedničku. Domácí středopolař podruhé během listopadu vstřelil v jednom utkání dvě branky.

Liberec se snažil odpovědět, ale šance se mu proměnit nepodařilo. „Tyhle tři body nejsou definitivní, potřebujeme uhrát další. Týmy za námi, Kladno a Žižkov, také bodují. Klíčové utkání bude za týden na Bohemians Praha,“ věděl Tobiáš, že k udržení je třeba více bodů.

***

České Budějovice 2 Slovan Liberec 0

Branky: 50. a 57. z pen. Benát. Rozhodčí: Kovařík - Filípek, Lhoták. ŽK: Horejš -Blažek, Dort. Diváci: 3139. Poločas: 0:0. České Budějovice: Kučera - Riegel, Horejš, Hunal (46. Stráský), Leština - Benát, Homoláč, Hílek, Šíma (90. Mezlík) -Sedláček, Svátek (46. Hudson). Liberec: Zlámal - Gebre Selassie, Holeňák, Košťál, Vulin - Kerič, Bílek, Frejlach (77. Dort), Papoušek (67. Dittrich) -Blažek, Smetana (58. Nezmar). HODNOCENÍ LN *** **