6. května 2010 14:33 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Liberec dostal rekordní pokutu za tendr. Má zaplatit tři miliony korun

Peníze (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BRNO Liberec dostal od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) rekordní pokutu tři miliony korun. Důvodem jsou závažná pochybení v miliardovém tendru na svoz a nakládání s odpadem a diskriminace potenciálních uchazečů o zakázku.

Pokuta není pravomocná, město se může odvolat a podat rozklad právě k předsedovi ÚOHS.

Pokuta je druhá nejvyšší, jakou kdy antimonopolní úřad za chyby ve veřejné zakázce udělil. Sankce je zároveň nejvyšší, jakou kdy za pochybení u veřejné zakázky dostali zástupci správy či samosprávy.

Diskriminace lepších nabídek
Město podle předsedy antimonopolního úřadu Petra Rafaje nesprávně vyloučilo společnost AVE odpadové hospodářství a firmu SITA CZ. Nabídka AVE přitom činila 823 milionů korun a byla o více než 300 milionů levnější než nakonec vybraná nabídka společnosti .A.S.A Liberec.

Liberec totiž podle ÚOHS stanovil podmínky, jejichž část diskriminovala potenciální zájemce s lepšími nabídkami. Město po uchazečích požadovalo, aby předložili souhlas Libereckého kraje k provozování sběrného dvora.

Tento požadavek ale podle antimonopolních úředníků neměl žádný praktický význam pro samotný obsah zakázky.

V tendru tak mohly uspět pouze firmy, které tento souhlas v minulosti již dostaly, nebo sběrný dvůr opravdu provozují, a nikdo jiný. Diskriminovány tak byly ty firmy, které souhlas v době zahájení tendru neměly, ale které by případně mohly předložit výhodnější nabídku a dotyčný souhlas získat později. A to i proto, že vítěz tendru měl začít poskytovat své služby městu od začátku července, tedy rok po vypsání tendru.

Ovlivňování výběru nabídky
Město zároveň diskriminovalo ty firmy, které v době vypsání výběrového řízení neměli v Liberci své provozovny, tedy sběrný dvůr a administrativní budovu. Firmy by přitom mohly do začátku plnění smlouvy tyto náležitosti zajistit. "Tento postup mohl podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky, neboť jeho důsledkem bylo rovněž omezení soutěžního prostředí.

Správní řízení v této věci zahájil antimonopolní úřad z vlastního podnětu na konci loňského roku. Nijak přitom nesouvisí s kontrolou, kterou ÚOHS u libereckého magistrátu podnikl v loňském roce ohledně zakázek týkajících se pořádání mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci. Ve správních řízeních týkajících se zakázek souvisejících s lyžařským šampionátem dosud ÚOHS nerozhodl.

ČTK

Velikonoce s dětmi: Tři tipy na nejkrásnější kraslice
Velikonoce s dětmi: Tři tipy na nejkrásnější kraslice

Velikonoce jsou za dveřmi! Připravili jsme pro vás několik tipů na zdobení vajíček, které zvládnete s nejmenšími i staršími dětmi.

Najdete na Lidovky.cz