Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Libertas tvrdí, že česká pobočka je „jejich“

Česko

BRUSEL (od stálé zpravodajky LN) Hnutí Libertas irského multimilionáře Declana Ganleyho získalo status panevropské politické strany. Zavedeným formacím typu Evropská lidová strana či Strana evropských socialistů tak před volbami do Evropského parlamentu vyrostla nová konkurence.

O registraci při europarlamentu požádala Libertas loni na podzim a včera jí byla oficiálně přiznána. Pro hnutí znamená registrace mimo jiné to, že Libertas dosáhne na dotaci své kampaně před volbami. V rozpočtu štrasburského sněmu je na kampaně eurostran dohromady zhruba sedmnáct milionů eur.

Strana se rozjíždí v Polsku Vedle přiznání panevropského statusu včera Libertas oficiálně rozjela svoji pobočku v Polsku. Lidmi na kandidátce Libertas.pl mají být podle informací polského a irského tisku politici spjatí s ultrakatolickou Ligou polských rodin, nově vzniklou partají Vpřed Polsko!, členové katolické organizace Celopolská mládež, ale i bývalí straníci Lepperovy Sebeobrany.

Podle mluvčí bruselské centrály Libertas Anity Kellyové má strana po včerejšku celkem čtyři národní buňky: v Irsku, v Británii, v Polsku a v Česku. Na dalších se prý pracuje a „do týdne“ by se měl jejich počet „navýšit“. Cílem Ganleyho je sestavit kandidátku ve všech 27 státech. Bude kandidovat Železný ?

K české pobočce se mluvčí nechtěla příliš vyjadřovat. Libertas.cz zaregistroval před několika týdny europoslanec Vladimír Železný bez vědomí Declana Ganleyho. Včera Anita Kellyová řekla, že i přes konflikt s Železným považuje strana českou buňku za vlastní.

„Zaregistroval ji pan Železný, ale ano, jsme to my. Je to naše pobočka,“ sdělila LN. Co z toho plyne pro případnou kandidaturu Železného na kandidátce Libertas.cz, už ale nekomentovala.

Vladimír Železný se neobjevuje ani mezi evropskými poslanci, jejichž jména včera Libertas zveřejnila v tiskovém prohlášení jakožto ty, kteří se podepsali pod žádost o registraci strany.

Hnutí přitom přiznalo, že jim Železný s registrací pomáhal, a on sám to také potvrdil. Mezi osmi podepsanými jsou dva Francouzi a po jednom europoslanec z Británie, Polska, Finska, Estonska, Řecka a Bulharska.

Autor: