Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Libyjské rebely zachraňuje emír

Česko

Katar je pro povstalce v Libyi důležitým spojencem. Dodává jim léky, jídlo a zřejmě i zbraně

DAUHÁ Stovky dobře naladěných, leč poměrně spoře oděných západních turistů korzují večer co večer po boku tradičně zahalených obyvatel Perského zálivu centrálními uličkami kosmopolitní katarské metropole Dauhá. Nejde přitom o žádnou křečovitou idylku jištěnou zpoza rohu desítkami policistů a vojáků, jak bývá na Blízkém východě zvykem. Muže v uniformě lze v emirátu zahlédnout jen zřídka.

V Dauhá navenek nic nenasvědčuje tomu, že se tento arabský emirát aktivně angažuje v aktuálně největším válečném konfliktu na světě a že je pro libyjskou povstaleckou vládu životně důležitým spojencem. „Katar dbá na to, jak ho vnímají běžní Arabové. V případě podpory Libye se postavil do role jedné z mála arabských zemí, které berou v potaz názory arabské veřejnosti,“ říká Šádí Hamíd, ředitel výzkumu střediska Brookings Doha Center.

Katar se zavázal, že zprostředkuje prodej ropy z vrtů kontrolovaných tamními povstalci. Za utržené peníze emirát nakoupí a dodá libyjské opozici léky, jídlo a podle listu Qatar Tribune pravděpodobně i zbraně.

„Máme seznam zbraní, které potřebujeme a snažíme se je nakoupit, kde to jde,“ uvedl Alí Tarhúní, vedoucí člen libyjské dočasné národní rady, neboli politického orgánu zastupujícího rebely. Podle katarské televize Al-Džazíra se ale libyjským povstaleckým silám již nyní dostává vojenského výcviku od egyptských a amerických speciálních jednotek. Právě zpravodajství Al-Džazíry z blízkovýchodních zemí mnozí analytici považují za jeden z rozhodujících vlivů, které spustily revoluční vlnu valící se napříč Blízkým východem. Jen v Libyi bylo uneseno několik jejích novinářů, jeden z reportérů byl zavražděn. Na jeho počest chce Katar v Benghází vybudovat novou nemocnici, oznámila zdejší média.

Nejdůležitější arabský spojenec Západu v boji proti Kaddáfího režimu již rebelům poslal nejméně třicet tun humanitární pomoci. Z Dauhá také vysílá první vzbouřenecký televizní kanál Libya TV.

Doma je klid Katarský emír šejk Hamad zatím nemusí čelit protestům u sebe doma. Katařané tvoří jen asi pětinu obyvatel ropného ministátu a nemají mnoho důvodů k nespokojenosti. Zbytek populace jedné z nejbohatších zemí světa tvoří cizinci, kteří většinou přišli za dobře placenou prací.

Podle mnoha komentátorů se proto Katar může angažovat v libyjské krizi a soupeřit o vliv s daleko silnějšími státy. „Katarské elity zřejmě vychází i z toho, že v arabském světě je mnoho samozvaných vůdců, jen málo z nich ale skutečně sáhne k činům,“ soudí jiný zdejší politolog, David Roberts.

Ač jde o tradiční zemi Perského zálivu žijící podle islámského práva šaría, Katar je liberálním a kosmopolitním místem. Ropná velmoc je také strategickým spojencem Washingtonu v oblasti – na svém území hostí i vojenskou základnu USA.

O autorovi| EVA TUREČKOVÁ, dopisovatelka LN v Kataru

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!