Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Lichtenštejnsko se chce polepšit

Česko

Alpské knížectví chce setřást pověst státu, kam daňoví podvodníci „ulévají“ peníze . PRAHA Lichtenštejnský kníže Alois včera vystoupil s prohlášením, v němž řekl, že bude s ostatními státy v daňové oblasti více spolupracovat. „Nevzdáme se bankovního tajemství. Budeme ale spolupracovat s ostatními státy ve věcech zneužití bankovního tajemství pro daňové úniky,“ řekl, aniž by blíže specifikoval, jak chce knížectví dále postupovat. Podle listu Financial Times, který cituje nejmenované zdroje, Lichtenštejnsko zvažuje poskytnutí informací o tajných účtech výměnou za mírnější tresty pro hříšníky.

Na Lichtenštejnsko vyvíjejí evropské země v čele s Německem tlak od počátku roku, kdy z banky LGT vynesl jeden z pracovníků údaje o klientech. Ty pak prodal německým úřadům, jež pak následně obvinily několik klíčových byznysmenů v čele s bývalým ředitelem německé pošty Klausem Zumwinkelem. Německo poté hrozilo Lichtenštejnsku i tím, že platby odcházející do alpského knížectví zdaní.

Země na černé listině Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Lichtenštejnsko řadí mezi daňové ráje na své černé listině. Tam se dostávají země, které odmítají spolupráci při šetření daňových úniků. Knížectví je na výkonnosti svého finančního sektoru závislé a tradičně poskytuje diskrétní bankovní služby.

O předání údajů o klientech LGT požádala Německo i česká strana. „Německo již deklarovalo, že v průběhu září či října by nám mohlo data poskytnout,“ řekl Jan Knížek, šéf ústředního finančního a daňového ředitelství ministerstva financí. Nečeká ale odhalení žádných „velkých ryb“. „Samozřejmě nám to ale ulehčí práci a zrychlí naše vlastní šetření,“ dodal Knížek. Upozorňuje ale, že ne všichni s kontem v zahraničí jsou podvodníci. „To, že má někdo peníze v lichtenštejnské bance, automaticky neznamená daňový únik.“

Autor: