Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Lidé boj s ropou prohrávají

Česko

Ropná skvrna v Mexickém zálivu - Zasaženy byly první části pevniny, Obama míří na místo neštěstí

Ropná skvrna z potopené plošiny v Mexickém zálivu se za poslední dny rozrostla až trojnásobně. Všechny pokusy zabránit jejímu dalšímu šíření selhávají.

WASHINGTON/PRAHA „Tenhle únik ropy neohrožuje jenom naše močály, loviště, ale také způsob našeho života,“ charakterizoval situaci v souvislosti s únikem ropy Bobby Jindal, guvernér amerického státu Louisiana, který jako první o víkendu zasáhla ropná skvrna.

V ohrožení jsou tak nejen vzácné živočišné druhy žijící ve zdejších chráněných pobřežních oblastech, ale také životy lidí, pro které je moře zdrojem obživy.

„V podstatě mám teď pauzu... Je to hra o jednom velkém čekání,“ řekl CNN David Boola, rybář z louisianského města Venice, který zároveň zprostředkovává výletní plavby pro turisty. „Mám velké starosti, protože někteří zákazníci už zrušili svoje cesty. Měl bych brát dnes lidi na projížďky a rybařit, a nedělám nic. Nevydělám peníze...,“ svěřil se. „Není to dobré, je to špatné. Ropa je všude na povrchu. Je cítit všude kolem, velmi silně,“ popsal BBC další místní rybář Kevin Beach.

I když se záchranné týmy snaží již několik dní zamezit růstu ropné skvrny, jejich práce nepřináší žádné pozitivní výsledky. Spíše naopak - území zamořené ropou se za poslední dny rozrostlo až trojnásobně a podle odborníků už nelze přesně říci, jaké množství ropy do zálivu denně proudí. Poslední odhady americké pobřežní hlídky hovořily o necelých 800 tisících litrech denně. Jak uvedla agentura AP, ke včerejšímu dni by tak mohlo být v Mexickém zálivu stejné množství ropy, které odpovídá zhruba 2 a půl olympijským bazénům.

Záchranáři se snaží ropu zastavit několika způsoby - k pobřeží pokládají norné stěny, které by zabránily dalšímu styku ropy s pevninou, stovky lodí pobřežní stráže pak odstraňují ropu přímo z hladiny moře, případně se snaží její části zapalovat či rozpustit chemikáliemi. „Musíme do toho skočit a pomáhat. Musíme pracovat jako tým, je to děsivá katastrofa,“ řekl Billy Nungesser, lídr ohrožené oblasti Palquemines Parish.. „Nedělat nic není v naší povaze a snažit se vyčistit močál by bylo příliš pozdě. Ropa může proudit na břeh několik měsíců. Musíme se na to připravit a dát se do práce.“ Dodal, že pomáhat jsou připraveni i rybáři, kteří zde žijí od dětství a zdejší přírodní podmínky znají lépe než kdo jiný. Práce na desítky let Environmentalisté jsou však skeptičtí. Podle nich bude trvat několik desítek let, než se zamořené oblasti vrátí do starých kolejí. „Je to tak velké a šíří se to tak rychle... Zašlo to tak daleko, že žádná lidská reakce nemůže být dostatečně efektivní,“ vysvětlil ochranář přírody Richard Charter.

Odborníci i úřady se zdráhají domyslet, do jakých rozměrů může nynější ekologická havárie narůst. V bezprostředním ohrožení jsou teď další státy Alabama a Mississippi, ale kvůli velmi silnému větru může ropa velmi brzy zasáhnout dokonce až na pobřeží Floridy. „Nemyslím, že se tomu můžeme vyhnout,“ řekl AP expert z univerzity v Miami Hans Graber. „Je to spíše otázka kdy než zdali,“ poznamenal.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!