Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidé budou smět listovat královskými rukopisy

Česko

BRNO/RAJHRAD Téměř sedm set let starými rukopisy královny Elišky Rejčky si budou moci listovat lidé. Sice díky počítačům, ale nikoli pouze v počítačích.

V Brně vznikají za více než půl milionu věrné kopie dvou rukopisů, které odborníci řadí k vrcholným středověkým dílům - takzvaného žaltáře a antifonáře Elišky Rejčky. Originály knih využívaných při bohoslužbách patří k nejstřeženějším dílům svého druhu.

Odborníci již vytvořili počítačovou podobu rukopisů a právě ta bude základem pro výrobu maket. „Faksimile budou vytištěny na imitaci pergamenu,“ potvrdila náměstkyně jihomoravského hejtmana Anna Procházková. Právě hejtmanství výrobu kopií zaplatí a nechá díla vystavit v Památníku písemnictví na Moravě v Rajhradě u Brna.

Do Rajhradu čas rukopisy zavál - pro tamní klášterní knihovnu je roku 1828 koupil benediktin Řehoř Volný. Nyní je tam vystavují v trezorové místnosti. Lidé ale vždy uvidí jen jeden list. „Žaltář a antifonář jsou přitom mimořádně zdobné,“ poznamenala Jindra Pavelková z památníku.

Po královně zůstalo celkem osm svazků, které věnovala klášteru cisterciaček na Starém Brně. Pět jich nyní vlastní vídeňská národní knihovna. Oba rukopisy, jejichž kopie vznikají, jsou nejvýznamnější, patří k vrcholům české a moravské rukopisné produkce - a mimořádné jsou i rozsahem, jeden má 223 a druhý 222 stran.

„Už jenom zajištění imitace pergamenu je velice složité,“ připomíná Pavelková. Větší z knih měří téměř půl metru. Pro srovnání, když vznikala méně náročná faksimile slavné Ďáblovy bible, tvůrci vytvořili jen vybrané strany.

Rukopisy vznikly v době, kdy brněnský dvůr Elišky Rejčky, vdovy po králích Václavu II. a Rudolfu Habsburském, dosahoval významem dvora panovníků. Rejčka je jedinou královnou pohřbenou v Brně, a to po boku svého posledního partnera, Jindřicha z Lipé.

Knihy se představí ještě letos při projektu Lucemburský rok. Uvidí je i lidé v Praze a v Ostravě.

Autor:

Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby
Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby

Máte rádi buchtičky se šodó, ale nechcete se pouštět do jejich přípravy? Tak se přihlaste do testování novinky na trhu – buchtiček s vanilkovým...