Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Lidé na cestách riskují. Nejistí se

Česko

Přibývá lidí, kteří na dovolenou v cizině vyrazí jen s kartičkou zdravotní pojišťovny

PRAHA Ekonomická krize, která řadu domácností motivuje k větším úsporám, způsobuje, že lidé začínají šetřit i na věcech, kde to není vůbec žádoucí. Příkladem toho je cestovní pojištění, bez kterého lidé v cizině neúměrně hazardují a přitom ušetří jen pár desítek korun.

„Nešvarem, který v poslední době pozorujeme, je podceňování cestovního pojištění. Lidé při svých cestách po Evropě vyrazí jen s kartičkou od české zdravotní pojišťovny a dále se již nepojišťují,“ uvedl Ladislav Friedrich, prezident Svazu zdravotních pojišťoven. „Na základě tohoto dokladu sice lidé získají nezbytné ošetření i v jiné zemi EU, problémem ale jsou odlišné ceny za lékařské ošetření v Česku a v zahraničí. Česká zdravotní pojišťovna pak proplatí jen takovou částku, kolik stojí daný lékařský úkon zde v Česku, a to bývá jen velmi malá část celkových nákladů. Zbytek musí zaplatit sám klient,“ varuje Friedrich.

Každý rok na to někdo doplatí Zástupci pojišťoven na riziko, které lidé v zahraničí podstupují bez cestovní pojistky, pravidelně upozorňují. Vždy se ale podle nich najdou lidé, kteří jejich slova berou na lehkou váhu, a vždy na to někdo i krutě doplatí.

A nemusí jít zrovna o zanedbatelné částky, které budou muset lidé uhradit z vlastních peněz. Například zlomená noha v Chorvatsku vyjde asi na 50 tisíc korun, hospitalizace při zánětu slepého střeva v Egyptě už na minimálně 100 tisíc korun. Ale například náklady na ošetření mozkové mrtvice v Thajsku se mohou vyšplhat k částce milion korun. Zdravotní pojišťovna přitom proplatí jen zanedbatelnou část, nebo vůbec nic (v zemích mimo EU).

„Jsou věci, na kterých se nevyplatí šetřit, a to se týká i cestovního pojištění. Za částku dvacet či třicet korun na den klient získá jistotu, že nebude muset lékařskou pomoc v cizině splácet ještě řadu dalších let po návratu z dovolené,“ řekla Dagmar Koutská z České pojišťovny.

U cestovní pojistky přitom klient není krytý jen v rámci hrazení nákladů za lékařské ošetření. Jde o celý balík, který obsahuje kombinaci několika pojistek. „Základem balíčku je sice vždy pojištění léčebných výloh, ale klient získá také odpovědnostní pojištění, pojištění ztráty zavazadel a řadu dalších,“ uvedla Renata Svobodová, mluvčí České podnikatelské pojišťovny.

Sázka jen na platební kartu Vedle úplné absence cestovního pojištění začínají lidé také více využívat pojistky, které mají na platebních kartách. „Zájem o cestovní pojištění jako doplněk k platební kartě v poslední době skutečně narůstá,“ potvrdila Irena Zatloukalová z tiskového oddělení ČSOB.

V případě „kartové pojistky“ jsou lidé sice pojištěni, ale přesto by měli podrobně prozkoumat, zda jim tato varianta v cizině postačí. Pojistné krytí zde totiž bývá často omezené, a navíc platí jen po určitou dobu nepřetržité zahraniční cesty. Vedle nižších pojistných limitů a výluk plnění může být problém i množství osob, na které se pojištění vztahuje. Nejčastěji bývá pojištěn jen držitel platební karty, a ne už další osoby, například rodinní příslušníci.

***

Rizika absence cestovního pojištění * Bez cestovního pojištění se klient vystavuje riziku, že bude muset z vlastní kapsy hradit obrovské částky za nezbytné lékařské ošetření v cizině. Může jít i o statisíce korun. * Kartička od zdravotní pojišťovny (Evropský průkaz zdravotního pojištění) neposkytuje dostatečné finanční krytí. Klient má sice nárok na poskytnutí nezbytné péče v zemích EU, česká zdravotní pojišťovna mu ale uhradí jen malou část celkových nákladů.

Autor: