Středa 15. května 2024, svátek má Žofie
130 let

Lidovky.cz

Lidé nechodí, vakcíny přebývají

Česko

Co s objednanými vakcínami? Očkování proti prasečí chřipce odmítají pacienti i lékaři

I když nejste na seznamu, k vakcíně proti prasečí chřipce se dostanete. Je to totiž lepší, než kdyby ji lékaři museli po 24 hodinách od otevření vylít. BRNO Doma těhotná manželka a malá dcerka, v práci pacienti s prasečí chřipkou, kteří bojují o život. Brněnský lékař Martin Doleček podstoupil očkování proti prasečí chřipce bez zbytečných obav.

„Vidíme to tady v tom provozu trošku jinak,“ míní třiatřicetiletý primář oddělení urgentního příjmu Fakultní nemocnice Brno. Ze zhruba dvou desítek zaměstnanců tohoto oddělení se očkovat nechala většina. „Ostatní buď nemohli, protože nebyli zdravotně zcela v pořádku, nebo nechtěli, protože vakcíně nevěří. Nikoho jsme ale nenutili, to je každého věc,“ upřesnil Doleček. Očkování? Logistická operace pro náročné Tak zodpovědných lidí, kteří jsou na seznamu očkovaných, je ale málo. Koordinace očkování proti chřipce je pro většinu lékařů spíše trest. Přemlouvají pacienty, ale také je dirigují tak, aby jich do 24 hodin po otevření dávky přišlo deset a oni nemuseli zbylou vakcínu likvidovat. Jedno balení je totiž právě pro deset lidí.

„Pokud chcete, přijďte. Nedorazili dva lidé, nikoho dalšího jsem nesehnala, přece to nevyliji,“ nabídla včera redaktorům LN pod zárukou anonymity jedna z brněnských lékařek. Lidé vybraní mezi ohrožené skupiny vakcíně nevěří, případně tvrdí, že k očkování nevidí důvod. „Neočkujeme, nemáme koho,“ tvrdili včera často lékaři, které LN oslovily.

Vědecký sekretář České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek potvrdil, že podobné zkušenosti mají v celé republice. „Obecné doporučení zní, aby se lékaři domluvili s více lidmi. Aby očkovali odpoledne tak, aby látka vydržela i do druhého dne dopoledne. Potom by měli postupovat podle uvážení, je lépe ji nabídnout dalším lidem než likvidovat,“ poznamenal. Původně měli lékaři nevyužité látky dopravovat do vakcinačních center, což je ale složité a nepraktické.

Ve Fakultní nemocnici Brno, kde pracuje primář Doleček, je zatím ze čtyř tisíc zaměstnanců očkovaných 150, na další dávky teprve čekají. „Například na infekčním oddělení ale možnost využila většina sestřiček,“ uvedla mluvčí Anna Mrázová. Možná je přesvědčilo i to, že v nemocnici pečují o mladíka s prasečí chřipkou. Neměl žádné potíže, nyní je s těžkým postižením plic v kritickém stavu.

***

Průzkum Lékaři nechtějí očkování Podle průzkumu se chce proti prasečí chřipce nechat očkovat jen 31 procent praktických lékařů. Většina oslovených si myslí, že očkování není dostatečně otestované a že je prasečí chřipka mediální bublina. Vyplývá to z výzkumu, který minulý čtvrtek a pátek udělala společnost Aspectio mezi 440 praktickými lékaři. Také některé nemocnice hlásí nezájem zdravotníků o očkování a vrací část přidělených očkovacích dávek. Celostátní údaje zatím nejsou k dispozici. V nemocnici v Litomyšli měli podle ČTK vakcíny pro 30 osob, z toho deset dávek vrací. Odborníci na očkování opakovaně ujišťují, že vakcína je bezpečná a pro rizikové skupiny prospěšná. Kritizují politizaci očkování.

Autor:

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...