PRAHA Rekordní růst zemědělských plodin a kovů v loňském roce nalákal k investicím do různých komoditních fondů, dluhopisů a dalších instrumentů větší množství lidí. Banky očekávají zvýšený zájem o tento typ investovaní i v letošním roce.
„V loňském roce roce došlo opět ke zvýšení zájmu o obchodování s komoditami. Loni tak zamířilo do produktů, jejichž výnos je odvozen od nejrůznějších komodit, několik stovek milionů korun,“ řekl Tomáš Ondřej, portfolio manažer Investiční společnosti České spořitelny. V té mohou klienti investovat do komodit například prostřednictvím prémiových vkladů či prémiových dluhopisů, jejichž výnos je navázán například na koš zemědělských komodit, na průmyslové a vzácné kovy nebo na ropu či uhlí.
„Otevřený komoditní fond byl loni vyhledáván spíše již zkušenými investory, kteří po výrazných poklesech cítí možnost dosažení zajímavého zhodnocení v budoucím období,“ řekla Pavla Hávová, mluvčí ČSOB. Ta nabízí klientům investice do komodit prostřednictvím podílových fondů. Jedním z nich je komoditní fond vedený v českých korunách a investující všechny prostředky přímo do komodit.
„Výnos fondu se odvíjí od vývoje cen na širokém komoditním trhu, přičemž je navázán na komoditní index Dow Jones,“ vysvětlila Hávová. Jen během posledních šesti měsíců loňského roku si tento fond připsal více než 18,5 procenta. S UniCredit bankou mohou klienti investovat do komodit zejména formou strukturovaných dluhopisů. „Garantovaný strukturovaný dluhopis Petrol s výnosem vázaným na vývoj ceny kontraktu futures na ropu byl během podzimu investory přijat velmi pozitivně,“ řekl Tomáš Pavlík, mluvčí banky.
Komoditám v očích klientů vládlo zlato. „Vysoké popularitě se letos těšil fond zaměřený na zlato, jehož investiční strategie cílí na akcie společností zabývající se těžbou a zpracování zlata,“ Pavel Hoffman, ředitel marketingu IKS KB. Fascinaci ropou a zlatem potvrzují i ostatní banky.
„Jedná se o módní záležitosti, kdy se na výsluní zájmu střídají různé komodity, loni především ropa a zlato,“ řekl Ondřej. Investice do zlata je však spíše bezpečným přístavem v rozbouřených krizových dobách a nenabízí vysoké zhodnocení. „Zlato se v minulých měsících dostalo na své maximální hodnoty, nicméně z dlouhodobého hlediska zlato zhodnocuje prostředky klientů na úrovni depozitních produktů,“ zdůraznila Hávová.
Čtěte Téma na straně 14 a 15