Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidé přijdou o park. Starosta si tam prý před volbami staví pomník

Česko

  19:26
PRAHA - Desátá pražská městská část přijde o velký kus zeleně. Radnice totiž nechá předělat oblíbený Park Strašnice na oplocený sportovní areál s minigolfem a tenisovými kurty. V úterý se proto bude před radnicí konat ve 12 hodin protestní akce. Starosta si tam před volbami staví pomník, míní předsedkyně občanského sdružení Útulné Strašnice Ivana Mádrová.
Teplé počasí v parku - ilustrační foto.

Teplé počasí v parku - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

Radnice nechá park předělat za 50 milionů korun na soustavu minigolfových hřišť a kurtů. Volná plocha pro obyvatele se tak značně zmenší. Za korunu ročně ho pak bude pronajímat firmě Hamr Sport. Ta už se na desáté městské části stará o sportovní areál Gutovka. Sportoviště bude oplocené a na noc se bude zavírat, otevře se v osm hodin ráno. Lidé jím budou moct bezplatně procházet nebo si sednout na nové lavičky, pokud budou ale chtít využít nějaké hřiště, zaplatí si.

Opomněli nás informovat
Občanskému sdružení Útulné Strašnice vadí hlavně to, že obyvatele 'desítky' nikdo o plánu přestavět park neinformoval. "Dozvěděli jsme se to až ve chvíli, kdy park oplotili a začali kácet stromy. Starosta Lipovský se nám pak omluvil za to, že nás opomněl informovat. Starosta se prostě snaží všechno stihnout do podzimu, protože budou volby. Navíc chce kandidovat do Senátu. Staví si prostě rozšiřováním Gutovky pomník," míní předsedkyně sdružení Mádrová.

"Radnice Prahy 10 jede těsně po hraně zákona. V územním plánu je ta plocha parku zahrnuta jako zeleň a parky. Oni nepožádali o změnu územního plánu, jejich projektem totiž získá oblast charakter sportoviště," řekla LN Ivana Mádrová a dodala, že radnice zastaví 95 procent parku sportovními hřišti. "V původním návrhu byla i cyklostezka pro děti na prudkém svahu. Oni si totiž ani neprošli terén. Starosta nám slíbil, že to opraví," sdělila Mádrová.

ČTĚTE TAKÉ:

Radnice podle jejího mluvčího Jana Charváta nic neporušila: "Tam bude zachován park, ale relaxační, to znamená s adventure minigolfem a dalšími hřišti. Lidé se tak nebudou muset bát, že si sednou do psích exkrementů."

Městská část se také hájí tím, že nechá v parku vysázet keře a postaví lavičky. "Kdo si chce sednout na lavičku uprostřed golfového hřiště?" komentuje Mádrová. Úterní protestní akci mluvčí radnice zhodnotil tím, že podobným syndromem trpí lidé všude. "Všichni říkají sportoviště ano, ale jen ne u mě u baráku," dodal Charvát.

Zeleně ubývá
Pražané přijdou o zeleň i na řadě jiných míst. Zastupitelé pražského magistrátu jen na posledním zasedání 3. června podle organizace Arnika změnili 1500 hektarů zeleně na stavební plochu, rádi by prý ještě zastavili minimálně 900 hektarů.

Na magistrátu má většinu hlasů ODS. "Ta se bojí, že by to tak po volbách už nemuselo být, tak se ještě snaží prosadit ty kontroverzní věci, které by pak už nemohla," řekl LN Martin Skalský z organizace Arnika.

Záměru zastupitelů se nedá podle Skalského demokratickou cestou zabránit. Obyvatelům, kteří zasedání navštíví, nedají politici slovo. "Oni vždycky naprostou většinou odhlasují, že se k tomu nikdo nesmí vyjádřit. Budeme se s s tím tedy muset naučit žít," dodal Skalský.

Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz
Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz

Řekněme si to na rovinu – za plenky pro ty naše miláčky vydáme za rok z peněženky víc než dříve za kabelky. Zvlášť, když pro ně chceme ty nejlepší...