Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Lidé se přestávají bát fondů

Česko

Už druhé čtvrtletí v řadě roste objem vkladů českých investorů do podílových fondů. Největší zájem je o peněžní a zajištěné fondy.

PRAHA Panika drobných investorů v Česku z dopadu finanční krize na peněžní trhy je zažehnána. Již druhé čtvrtletí po sobě převyšoval objem vkladů do podílových fondů výběry. A roste i hodnota majetku v těchto fondech. Vyplývá to ze statistik, které včera zveřejnila Asociace pro kapitálový trh (AKAT).

„Období charakteristické zejména pro konec minulého roku, kdy lidé stahovali prostředky z podílových fondů v obavách z dalšího vývoje, je pryč. Panika, pramenící i z poměrné nezkušenosti domácích investorů, polevila,“ řekl šéf Investiční společnosti ČSOB Jan Bárta.

Majetek, který mají Češi uložený v podílových fondech, za letošní třetí čtvrtletí vzrostl o téměř deset miliard korun na 226,6 miliardy korun. Přesto od začátku roku ve fondech ubylo přes 17 miliard Kč, a to hlavně kvůli 30miliardovému propadu v prvním čtvrtletí.

Největší podíl na růstu měly akciové fondy, v nichž objem majetku stoupl ve třetím čtvrtletí o 4,9 miliardy korun.

„Významné byly například výnosy mnohdy podceňovaných bankovních titulů,“ uvedl Bárta.

Rostly i fondy peněžního trhu. Naproti tomu zajištěné fondy přišly o 0,8 miliardy korun, mírně si pohoršily i realitní fondy. Hodnota majetku v zahraničních fondech se zvýšila o 4,3 miliardy korun a domácí fondy si od července do konce září polepšily o 5,6 miliardy korun.

O vzrůstající výkonnosti podílových fondů na českém trhu svědčí i statistiky společnosti Moneco. Zatímco ještě ke konci září zaznamenávaly fondy peněžního trhu v meziročním srovnání propad o 0,48 procenta, na konci října již vykazovaly růst 2,02 procenta.

Právě ve fondech peněžního trhu mají Češi uloženo nejvíce peněz. Koncem září tyto fondy spravovaly 73,9 miliardy korun. Následovaly zajištěné fondy s majetkem 62,2 miliardy korun, akciové fondy s objemem 29,8 miliardy korun a smíšené fondy s majetkem 26,5 miliardy korun. Zatímco růst akciových fondů byl tažen zejména růstem akcií na zahraničních trzích, návrat investorů do peněžních fondů lze přičítat zejména „vychladnutí jejich hlav“.

Typický český investor -nezkušený a konzervativní „Odliv investorů z peněžních fondů byl v Česku rychlejší než v jiných zemích. Důvodem byla jejich nezkušenost a panika způsobená poklesem výkonnosti,“ vysvětlil Bárta. Paniku investorů podporoval i vysoký a nepředvídatelný rozptyl ve výkonnosti jednotlivých fondů. V některých hodnota majetku investorů klesla v meziročním srovnání až o 6 procent.

Rychlý návrat k fondům peněžního trhu vysvětluje analytik společnosti Broker Consulting Jan Lener konzervativním přístupem Čechů k investování. Z tohoto pohledu se může zdát méně pochopitelnou nižší obliba zajištěných fondů mezi domácími investory oproti fondům nezajištěným. „Ty sice dávají lidem určitou jistotu, jejich konstrukce je však pro běžné investory často neprůhledná či nesrozumitelná. Navíc lidé začínají chápat, že garance něco stojí -a to je ušlý zisk,“ řekl Lener.

Graf

Kam s penězi

Podíl fondů na českém trhu (k 30. září 2009 v mld. Kč)

fondy realitní 1,3

fondy fondů 13,6

fondy smíšené 26,5

fondy dluhopisové 19,3

fondy akciové 29,8

fondy zajištěné 62,2

fondy peněžního trhu 73,9

CELKEM: 226,6 mld.

Zdroj: AKAT

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!