Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obce v okolí muničního skladu se musejí evakuovat. Akce zabere dva dny

Česko

  17:02aktualizováno  22:15
VRBĚTICE - Obce v okolí muničního skladu ve Vrběticích, části obce Vlachovice na Zlínsku, který před týdnem zničil výbuch, budou příští dva dny po částech evakuovány. Pyrotechnici při průzkumu areálu zjistili, že se některým vzdálenějším oblastem musejí věnovat důkladněji.

Pyrotechnici při prozkoumávání areálu zjistili, že je nezbytně nutné, aby prozkoumali některé části pozemku vzdálenější od epicentra výbuchu směrem k domům. foto: MAFRA

Z bezpečnostních důvodů proto přistoupili k evakuaci obyvatel blízkých obcí. Bezprostřední nebezpečí ale nehrozí, jde o preventivní opatření. Mělo by každý den trvat od 08:00 do 16:00, řekli novinářům mluvčí hasičů a policie.

VÍCE K TÉMATU:

Podle mluvčího hasičů Libora Netopila bude ve čtvrtek evakuována jihovýchodní část obce Lipová a severozápadní část obce Vlachovice a také severní část areálu bývalých Vlárských strojíren. V pátek čeká evakuace obec Vrbětice, jihozápadní části Vlachovic a celého areálu bývalých Vlárských strojíren. „Evakuace bude zahájena každý den v 07:00 tak, aby v 08:00 mohla bezpečnostní opatření nabýt platnosti,“ uvedl Netopil.

Podle něj byli zástupci obcí o všech krocích informováni. „Zabezpečena je autobusová doprava na odvoz a návrat obyvatel. Počítáme samozřejmě i s tím, že v obcích dotčených těmito opatřeními jsou i starší, imobilní nebo nemocní lidé. Na místě zítra budou třeba i dva sanitní vozy,“ doplnil Netopil. Uzavřené budou všechny příjezdové cesty a také mateřské, základní i střední škola, uvedla zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Policejní kontroly

„Policisté budou dohlížet na to, jestli evakuace proběhla, to znamená, že budou fyzicky kontrolovat jednotlivé domy a objekty. Také po jejich vyklizení zůstanou na místě a dohlédnou na to, aby nedocházelo k narušování těchto objektů. Obyvatelé tak nemusejí mít strach z krádeží nebo rabování,“ řekla Kozumplíková. Podle ní se bude počet evakuovaných obyvatel pohybovat ve stovkách, policistů bude nasazeno přes 100.

Hasiči do Vrbětic povolali i hasici tank.
Výbuch zničil muniční sklad na Zlínsku. Na snímku je oblak dýmu nad místem...
Obce v okolí muničního areálu na Zlínsku, který před týdnem zničil výbuch,...
Muniční sklad ve Vrběticích zničil výbuch.

Policie dosud kolem areálu muničních skladů střežila okruh zhruba 1,2 kilometru od epicentra výbuchu. Podle Kozumplíkové však vzhledem k nutnosti důkladně prozkoumat vzdálenější oblasti již není tato vzdálenost dostačující, proto je nutná evakuace. „Všichni víme, že v areálu se nacházejí výbušniny. K tomuto opatření přistupujeme proto, že je tam nebezpečí například odlétnuvších úlomků z neplánovaného výbuchu,“ vysvětlila policejní mluvčí.

Dva pohřešovaní

Pyrotechnici budou postupovat jako dosud, nebezpečnou munici likvidují, zbylou shromažďují a odvezou později. Průzkum areálu muničních skladů začal v sobotu. Pyrotechnici podle Kozumplíkové již absolvovali prvotní průzkum téměř celého areálu muničních skladů. V pondělí se dostali až k epicentru exploze. Vzhledem k tomu, že se z něj stále ozývají výbuchy (naposledy v noci na středu), a s ohledem na vysoké teploty v několika doutnajících ohniscích se jim zatím epicentrum nepodařilo prozkoumat.

Výbuch a následný požár zničily sklad munice, který má pronajatý ostravská firma Imex Group. Pohřešováni jsou stále dva její zaměstnanci, muži ve věku 56 a 59 let. Na místě je pěchotní munice, náboje do ručních protitankových zbraní, dělostřelecká munice i letecké pumy.

VIDEO: Obce se musejí evakuovat

 

Autoři: ,