Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Lidé žalují na sousedy kvůli ptačí chřipce

Česko

  9:43
ČESKÉ BUDĚJOVICE - V jižních Čechách přibývá případů, kdy si lidé telefonicky stěžují veterinářům na to, že jejich sousedé kvůli hrozbě ptačí chřipky nezavírají slepice.

V desetikilometrových ochranných pásmech, která dnes existují kolem Hluboké, Českých Budějovic, Týna nad Vltavou, Mirochova a vodní nádrže Orlík, mají totiž všichni chovatelé povinnost držet drůbež v uzavřených chovech. A to i v případě, že vlastní třeba jen tři slepice či kachny.

„Skutečně přibývá telefonických upozornění občanů na to, že někdo v jejich okolí přijatá veterinární pravidla nedodržuje,“ potvrdil včera LN ředitel Krajské veterinární správy v Českých Budějovicích František Kouba.

Veterináři mají přitom povinnost každé takové udání ve spolupráci s obecním úřadem prošetřit. „Už jsme uložili i dvě blokové pokuty. V obou případech to ale bylo až poté, co chovatel neuposlechl naši předchozí domluvu,“ řekl Kouba.

Veterinární správa může na místě pokutovat drobné chovatele až do výše 5000 korun, pak ale následují i další možné sankce. Podle Kouby ale někdy při kontrolách dochází ke kuriózním situacím. „Kontrolovali jsme například paní, která má slepice zavřené do doby, než sousedé odjedou do práce, a pak je pustí na zahradu,“ tvrdí Kouba.

I v tomto případě se ale podle něj snažila veterinární správa prohřešek vyřešit domluvou. „Většinou lidem vysvětlujeme, že drůbež nezavírají kvůli nám, ale především kvůli své vlastní ochraně,“ uvedl veterinář.

V některých případech je ale každá domluva zbytečná. V okolí Hosína na Českobudějovicku se veterináři například zabývají případem, kdy hejno slepic chová u lesa bezdomovec. „Toho člověka nelze přinutit k tomu, aby drůbež umístil do uzavřeného chovu, stejně jako ale není možné čekat, že zaplatí pokutu,“ řekl Kouba.

Veterináři proto ve spolupráci s obecním úřadem uvažují i o tom, že slepice patřící bezdomovci budou muset utratit.

Veterinární správa každopádně potvrzuje, že zejména lidé na vesnicích jsou nyní velice všímaví a okamžitě hlásí, když se některý z jejich sousedů proviní proti veterinárním pravidlům. „Někdy se ale bohužel jedná i o důsledek dlouhotrvajících sousedských sporů,“ řekl LN mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Zatím dvanáct případů
Ptačí chřipka se zatím v Česku vyskytla ve dvanácti potvrzených případech, a to výhradně u uhynulých labutí, nalezených na území jižních Čech. Čtyři nakažené labutě nalezli odborníci na Vltavě přímo v Českých Budějovicích, tři v nedalekých Bavorovicích, dvě na Hluboké a po jedné v Týně nad Vltavou, Mirochově na Jindřichohradecku a na Orlické přehradě.

Ze všech labutí s potvrzenou nákazou ptačí chřipkou se zatím u sedmi ptáků potvrdil i vysoce nebezpečný virus H5N1, přenosný i na člověka. Ve zbývajících případech musí ještě tento typ viru potvrdit či vyvrátit laboratoř EU v britském Weybridge. Odborníci přitom spekulují o tom, že nákaza zatím v Česku zasáhla pouze jedno soustředěné hejno, zimující v Českých Budějovicích.

Z tohoto hejna zřejmě pocházely i labutě, nalezené ve vzdálenějším okolí Budějovic. Kolem míst nálezů hygienici a veterináři zřídili desetikilometrová ochranná pásma, v nichž až do odvolání musí chovatelé zabezpečit své chovy proti eventuální nákaze od volně žijících ptáků.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!