Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Lidé zástavbu Trojmezí nechtějí

Česko

O budoucnosti přírodního parku dnes rozhodne zastupitelstvo

PRAHA S cennou přírodní lokalitou Trojmezí má magistrát svůj plán. Chce ho nechat zastavět.

Své „NE“ magistrátu vyjádřilo v petici téměř třináct tisíc lidí. Dnes ji předají pražskému zastupitelstvu. Na magistrátu se totiž bude řešit, které dosud volné plochy nabídne k zastavění a zařadí je do změny územního plánu.

Petici „Za zelené Trojmezí“ předají organizátoři petice přímo do rukou primátora Pavla Béma. „Zastupitelům ukážeme, že takovému množství jejich voličům se takový postup nelíbí,“ řekl mluvčí petičního výboru Jan Chvátal, který chce na diskusi také veřejně vystoupit. Nyní je Trojmezí, které je součást přírodního parku Hostivař-Záběhlice, místem, kde se rozkládají meandry potoka Botiče. Trojmezí však není jen nějaký malý parčík. Jedná se o více než 267 hektarů, což odpovídá polovině rozlohy Prahy 1.

Podnět k tomu, aby se lokalita Trojmezí určila jako plocha k zastavění, vydala městská část Praha 10. „Přijde nám to celé podivné, způsob a rychlost, s jakou se Praha 10 celou věc snaží prosadit. Vede nás to k přesvědčení, že v pozadí celé věci jsou spekulace s pozemky,“ doplňuje Chvátal.

S tím radnice Prahy 10 samozřejmě nesouhlasí.

„My naopak chceme upravit zanedbanou lokalitu a postavit tam nové budovy, zázemí, ale ne nějaká sídliště, a samozřejmě k tomu nový městský park,“ řekl Jan Charvát, který o dvanácti tisících podpisech pod peticí ví.

„Jsme rádi, že se občané zajímají o aktivity Prahy 10, ale petice je trochu zbytečná, vždyť i my chceme park,“ dodal mluvčí s tím, že zatím nejsou přesné urbanistické studie na zástavbu Trojmezí a úpravu celého parku. „Praha 10 však v žádném případě nechce v lokalitě vybudovat nějaké sídliště,“ zdůraznil Charvát.

Jak celá věc dopadne, se ukáže dnes kolem poledne. „Rád bych věřil, že se zastupitelé zamyslí a věc stáhnou. Ale možné je cokoli,“ řekl ekologický aktivista Martin Skalský z Arniky.

***

Co je přírodní park Trojmezí * Je to nezastavěné území o celkové rozloze 2,5 milionu metrů čtverečních na pomezí Prahy 10, 11 a 15 * Je obklopené sídlišti Chodov, Spořilov, Záběhlice, Zahradní Město, Hostivař a Košík *Podle odhadů můžou Trojmezí využívat k rekreaci až desítky tisíc lidí * Část Trojmezí leží také v Přírodním parku Hostivař -Záběhlice *V bezprostředním sousedství se nachází známé centrum ekologické výchovy hlavního města Prahy Toulcův dvůr

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor:

Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky
Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky

Úžeh je přehřátí organismu, ke kterému dochází při nadměrnému vystavení těla přímému slunečnímu záření. Nejčastěji se projevuje malátností, bolestí...