Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

LIDÉ

Česko

V této rubrice vždy přinášíme důležité personální informace o výjimečných lidech-pedagozích, kteří obsadili výjimečné pedagogické či akademické posty. Vždy to jsou lidé „za katedrou“. Jenže i na straně před či pod katedrou je spousta pozoruhodných lidí, kteří dosáhli pozoruhodných úspěchů. Mnozí studenti českých středních a vysokých, ale i základních škol si na svá osobní konta letos připsali nejedno vítězství na mezinárodních soutěžích. Zde jsou někteří z nich.

INTEL ISEF: 4. hlavní cena

Jan Nezval, absolvent SOŠ průmyslové a SOU, Prostějov

INTEL ISEF: Zvláštní cena

Vojtěch Vít, absolvent Gymnázia Arabská, Praha Štěpán Šindelář, absolvent Gymnázia Arabská, Praha Mezinárodní veletrh vědy a techniky INTEL ISEF byl založen v roce 1950 a koná se každý rok v některém ze států USA. Soutěže, která je jeho součástí, se čeští studenti účastní od roku 1999.

Letošní 60. ročník se konal v nevadském městě Reno. Soutěže se se svými projekty účastnilo 1563 studentů z 50 zemí světa. Soutěž navazuje na Celostátní přehlídku prací Středoškolské odborné činnosti (SOČ), studenty do mezinárodní soutěže vybírá odborná porota, která předkládá své návrhy Ústřední porotě SOČ a předsednictvu Ústřední komise SOČ.

INTERSTENO: zlaté medaile

Luboš Beran, Obchodní akademie, Chotěboř Miloš Černilovský, Fakulta informatiky a managementu, Univerzita Hradec Králové Ondřej Kanta, Vysoká škola ekonomická, Praha Barbora Stejskalová, ZŠ Pod Skalkou, Rožnov pod Radhoštěm Díky práci sdružení Interinfo ČR, podpoře škol, rodičovských sdružení či rodin reprezentantů, obcí, mnoha sponzorů a také významnému příspěvku na letenky, který žákům ZŠ a SŠ poskytlo ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, čítala česká výprava téměř 90 účastníků.

Vyhlašování výsledků 47. mistrovství světa v záznamu a zpracování textů na pekingském olympijském stadionu předcházelo mnoho nesnadných jednání se zástupci domácích sportovců, vysvětlování, propočítávání koeficientů, nakonec ale přineslo v duchu pravidel Intersteno – podobně jako na šampionátu Praha 2007 – absolutní většinu trofejí reprezentantům České republiky.

EUSO: 1. místo za absolutní vítězství

Vítězný tým měl následující složení: Lenka Čurnová, Gymnázium Jírovcova, České Budějovice Ondřej Hák, Gymnázium a SOŠPg, Hořice v Podkrkonoší Tomáš Zeman, Gymnázium J. Keplera, Praha European Union Science Olympiad (EUSO, Přírodovědná olympiáda zemí Evropské unie) byla založena v roce 2002 Dr. Michaelem A. Cotterem z Dublin City University, který přišel s myšlenkou týmové přírodovědné soutěže pro studenty ze zemí Evropské unie. Olympiáda je koncipována jako multidisciplinární týmová soutěž, která si neklade za cíl být konkurencí jednooborovým olympiádám, nýbrž chce integrovat tyto vědní disciplíny v jeden logicky propojený celek, a vhodně tak doplnit jednooborové mezinárodní olympiády. Unikátní je fakt, že se jedná o soutěž, která je určena pro 17leté a mladší studenty ze zemí EU. Do soutěže mohou být nominovány dva týmy a tři mentoři.

Česká republika se této soutěže účastní od roku 2007. V roce 2007 čeští studenti získali bronzové medaile, v roce 2008 stříbro a bronz. Letošní rok byl pro českou výpravu velmi úspěšný, neboť první tým přivezl zlaté medaile a pohár pro absolutního vítěze, druhý tým získal stříbro.