Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

LIDÉ

Česko

Literární soutěž ÚIV vyhrála Lucie Mrkvová

Na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy ČR byly 28. ledna vyhlášeny výsledky 2. ročníku literární soutěže pro středoškoláky „Žijeme na jedné zemi“. Soutěžní práce byly tematicky zaměřeny na mateřský jazyk v současné Evropě. Vítěznou prací se stala povídka Rozhovor Lucie Mrvkové, žákyně Vyšší odborné školy a Střední školy, s. r. o., z Českých Budějovic. Dále byla udělena čestná uznání České komise pro UNESCO. Dvacet pět nejlepších prací je uveřejněno ve sborníku, který při této příležitosti vychází.

Ceny soutěže, kterou vyhlásil Ústav pro informace ve vzdělávání, byly vítězům předány za přítomnosti náměstka ministryně pro regionální školství Jindřicha Kitzbergera, předsedkyně České komise pro UNESCO prof. Heleny Illnerové a dalších významných osobností.

Vítězové Chemické olympiády převzali ceny

Na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze se 28. ledna sešli vítězové Národního kola Chemické olympiády, které zde konalo od 25. ledna. V letošním roce se nejvyššího kola zúčastnilo 49 studentů: 44 gymnazistů a 5 studentů z chemických průmyslových škol.

Z gymnazistů byl nejlepší Pavel Švec, oktaván gymnázia v Jírovcově ulici v Českých Budějovicích. Student 4. ročníku Střední průmyslové školy chemické v Pardubicích Martin Vařeka letos zopakoval své loňské vítězství v kategorii studentů průmyslových škol. Oba vítězové se chemických olympiád účastní již od počátku svých středoškolských studií.

Nejlepší účastníci absolvují na jaře dvě výběrová soustředění a čtyři z nich pak pojedou do Japonska, kde se utkají na 42. mezinárodní chemické olympiádě s mladými chemiky ze 60 zemí.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...