Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidem došla trpělivost, sepsali petici

Česko

PRAHA Lidé ze sídliště na pražském Zličíně bojují dva roky o nový přechod přes silnici. Teď kvůli němu 501 z nich podepsalo petici, která minulý týden dorazila na radnici městské části. Předchozí snahy vyžádat si nový přechod „po dobrém“ totiž selhaly.

Stovky lidí ze sídliště Metropole Zličín chodí každý den na metro po prašných pěšinkách, zarostlým polem a přes nebezpečnou křižovatku. Od domů totiž nevede přechod, přes který by lidé mohli přejít kratší a bezpečnější cestou.

Developerská firma Central Group přitom už před dvěma lety slibovala lidem, kterým nové byty prodávala, že přechod postaví. „Viděla jsem i náčrty k projektovým dokumentacím, ve kterých je s přechodem počítáno,“ popisuje Katarína Stančíková, která je organizátorkou petice. Doteď ale mohou obyvatelé chodit jen na desítky metrů vzdálený přechod, který ovšem nevyužívají, protože by si cestu výrazně prodloužili.

„Přechod u křižovatky zatím není možné vybudovat z důvodu složitých majetkoprávních vztahů. Central Group není majitelem pozemků, přesto se intenzivně snaží vybudování přechodu vyřešit,“ vysvětluje za firmu její výkonný ředitel Aleš Novotný. Taková slova lidi neuspokojují a snaží se peticí donutit radnici, aby na developera zatlačila. „Je to městská část, která je zodpovědná za to, jak se zde bude žít,“ myslí si Stančíková.

Radnice se hájí, že o přechodu může rozhodnout jenom stavební úřad. „Žádáme o to už od roku 2006. Stavební úřad zase tvrdí, že nemohl dříve povolit developerovi vybudovat přechod, protože pozemky nepatří firmě Central Group. Teprve nyní úřad přislíbil, že přechod bude stát.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...