Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Lidem z komanda ČEZ hrozí zablokování majetku

Česko

PRAHA Dvaatřiceti lidem z firmy ČEZ Měření, které loni na podzim policisté obvinili z vydírání, teď hrozí, že jim bude soudně obstaven majetek.

Ozablokování jejich majetku požádal státního zástupce Jan Rytíř, zmocněnec více než stovky lidí, kteří byli nuceni k zaplacení vysokých částek za údajné černé odběry elektřiny. Někteří z nich jsou už téměř dva roky bez proudu.

Rytíř se obává, že obvinění svůj majetek ukryjí či převedou na někoho jiného. A pokud budou odsouzeni, dá od nich ruce pryč i ČEZ. „Zatím za nimi stojí,“ říká Rytíř. „Ale může je kdykoliv hodit přes palubu a tvrdit, že jednali na vlastní pěst.“

Bývalý policista Rytíř nechce, aby jeho klienti dopadli jako podvedení zákazníci nechvalně proslulého H-Systému: „Co je jim platné, že jeho zakladatel skončil za mřížemi? Nedostali zpátky ani korunu.“

Rytíř zatím vyčíslil škodu, která vznikla třiapadesáti klientům. Sečetl částky, které ČEZ Měření zaplatili, jejich výdaje na elektrocentrály či náhradní ubytování a zohlednil morální újmu, která jim vznikla označením za zloděje. Vyšlo mu téměř devatenáct milionů korun.

Karel Vaniš je jedním z těch, kterých by se zablokování majetku mohlo týkat. K Rytířově aktivitě se nechtěl vyjádřit: „Obraťte se na tiskového mluvčího ČEZ,“ řekl LN.

„Myslím, že to nemá naději na úspěch,“ domnívá se mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Argumentuje tím, že policie hned po obvinění zabavila „auto a penzijní pojištění“ dvou lidí z ČEZ Měření. „Soud jí ale uložil věci zase vrátit,“ říká Kříž.

Pokračování na straně 3

Dokončení ze strany 1

„O tom, že jim byl zabaven a zase vrácen nějaký majetek, jsem nic nevěděl,“ říká Jan Rytíř. „To bych se dozvěděl ze spisu. Ale jsem v obtížné situaci. Policie mě jako zástupce poškozených nenechala do spisu nahlédnout.“ Přesto si nemyslí, že je věc předem ztracená. „Policie mohla při zabavování udělat nějakou formální chybu nebo mohla věci zajistit jen jako důkaz,“ říká Rytíř. Na tento čtvrtek plánují Rytíř a jeho klienti ještě další akci. Chtějí se sejít v Jihlavě před sídlem Energetického regulačního úřadu a protestovat proti „vyděračským praktikám pracovníků ČEZ“. „Někteří moji klienti jsou bez elektřiny od roku 2007. Chceme dosáhnout toho, aby je ČEZ už konečně opět zapojil,“ říká Jan Rytíř. „Několik soudců už vydalo rozhodnutí, že nechat lidi bez dodávky elektřiny až do zaplacení škody je nezákonné. Já ale nemohu jít a mlátit v ČEZ železnou tyčí do stolu, aby je už koukali připojit.“

Autor: