Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidí s HIV je méně než před rokem

Česko

WASHINGTON Organizace spojených národů snížila své odhady počtu lidí nakažených chorobou AIDS ve světě ze skoro 40 milionů na 33 milionů. Podstatná část snížení vyplývá z revize odhadu pro Indii. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnil Program OSN pro boj s virem HIV a nemocí AIDS (UNAIDS) a která současně varuje, že na tuto zatím nevyléčitelnou chorobu umírá ve světě denně 5700 lidí.

Důvodem nižšího odhadu jsou lepší informace, které má UNAIDS k dispozici, i snížení počtu nově infikovaných lidí. „Hlavním důvodem redukce je rozsáhlá akce zkoumající rozsah epidemie v Indii, která snížila dosavadní odhad z 5,7 milionu na 2,5 milionu,“ uvádí UNAIDS. Bezpochyby začínáme vidět plody dosavadních investic - nové případy a úmrtnost klesají a rozšíření viru HIV se stabilizuje, uvedl šéf UNAIDS Peter Piot. „Ale vzhledem k tomu, že virem se denně nakazí 6800 lidí a 5700 lidí na AIDS každý den zemře, musíme intenzivněji usilovat o omezení důsledků AIDS v celém světě.“

Letos se podle odhadů OSN nakazilo virem 2,5 milionu lidí, z toho je 420 000 dětí. Na AIDS letos zemřelo 1,7 milionu dospělých a 330 000 dětí.

Zatímco loni UNAIDS odhadoval, že AIDS má 39,5 milionu lidí, letos je to 33,2 milionu, z toho 2,5 milionu dětí. Nejvíce nově nakažených připadá na subsaharaskou Afriku - 1,7 milionu. I to je však proti loňsku podstatné snížení.

Na Afriku však AIDS doléhá zdaleka nejvíce. Žije zde 22,5 milionu lidí s virem HIV. V Asii je nakaženo 4,9 milionu lidí a za poslední sledovaný rok se tam HIV nakazilo 440 000 lidí. UNAIDS se domnívá, že šíření AIDS vyvrcholilo koncem 90. let na úrovni tří milionů nových případů.

Autor:

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...