Středa 14. dubna 2021svátek má Vincenc 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lidovci by měli jít od Kalouska

Věra Luxová říká: „Nesmíme zůstat jen u hesla, křesťanské hodnoty se musí žít.“ | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Věra Luxová říká: „Nesmíme zůstat jen u hesla, křesťanské hodnoty se musí žít.“ | foto: Lidové noviny

Boj o křeslo předsedy nebude o osobách, ale o dalším směřování strany, říká Věra Luxová, vdova po prvním šéfovi KDU-ČSL Josefu Luxovi.

LN Co říkáte na dění uvnitř KDU-ČSL? Štěpí se, nebo ne?

 Mám za to, že již delší dobu existuje ve straně více nebo méně skrytý názorový střet o její křesťanskou orientaci. Mrzí mě, že se neodehrává v rovině ideových diskuzí, ale je silně přítomen v politické praxi. V současnosti je tento názorový střet daleko zřetelnější a viditelnější. Myslím, že je to dobře, protože se ukazuje, že je potřeba tuto situaci řešit. Podle mého názoru existují dva hlavní proudy: první je pragmatický, který inklinuje k běžné české politice a přebírá do značné míry její styl, upřednostňuje politiku zájmů a zdůrazňuje, že je i pro KDU-ČSL cestou k úspěchu. Má oporu především u již zaběhlých, dlouholetých představitelů strany. Druhý je více křesťansky orientovaný a opírá se o sociální citlivost a spravedlnost. Pro něj je důležitějším faktorem principiálnost. Jsem přesvědčená, že KDU-ČSL musí jít tímto směrem a naplnit vize křesťanskodemokratické politiky pro 21. století. Více zprava do středu. Odpovídá to totiž také více i představám členské základny. Květnový volební sjezd by měl její názor reflektovat. Zda se tak skutečně stane a jaké důsledky to přinese, to teprve uvidíme.

LN Řadíte do skupiny pragmatiků například exministra financí Miroslava Kalouska nebo bývalou ministryni obrany Vlastu Parkanovou?

Ano. zejména tyto dva. Ve vedoucích funkcích KDU-ČSL je takových lidí ale víc.

LN Předvolební preference lidovců nejsou příliš veselé. Jestli to tak půjde dál, tak se nemusí na podzim dostat ani do sněmovny. Co je špatně?

 Naši lidé by měli především mít jasno v tom, kam chtějí směřovat. Ve vládě jsme měli pět ministrů. Bylo to nejsilnější zastoupení, které jsme kdy měli. Žádné preference nám to ale nepřineslo. Ani větší nárůst procentních bodů. To je chyba směru té politiky.

LN Říkala jste jasná témata. Jaká by to podle vás měla být?

V oblasti ekonomie bychom měli vždycky hledat sociální cítění a spravedlnost a ne, že to přinese nějaký zisk nebo efekt pro celou společnost, ale pro každého člověka jako jednotlivce. Měla by tam být také velká podpora rodin, středních podnikatelů. Podpora vzdělávání a sociálního sektoru, co se týče zdravotnictví a sociálních služeb. Samozřejmě i podpora zemědělství a venkova vůbec. To patří do ekologické výchovy. Politika KDU-ČSL bude někdy určitými tématy směřovat doprava a někdy více doleva. Bude to vždycky záležet na oblasti, kterou bude podporovat. Je velká škoda, že jsme získali ministerstva, která ve své podstatě nemají návaznost na programové priority strany. Místo ministerstva obrany by bylo lepší třeba ministerstvo školství nebo zdravotnictví, protože na ta máme jasnější pohledy.

LN Na předsedu kandidují Jiří Čunek, Cyril Svoboda, Jan Březina a Michaela Šojdrová. Kdo z nich má podle vás větší šanci?

To nedovedu vůbec odhadnout, protože bude velmi záležet na tom, jaký kandidáti na předsedu přednesou projev. Delegáti většinou už mají zmapovanou situaci, ale opravdu záleží na posledním projevu. Pak taky na tom, jak jednotlivé kraje budou držet svá usnesení, kde se k něčemu zavázali. Boj o křeslo předsedy nebude o osobách, ale o dalším směřování politiky KDU-ČSL.

LN Jak se díváte na kauzu Jiřího Čunka? Nepoškodila KDU-ČSL? Nediskvalifikuje předsedu strany před obhajobou postu?

 Nepokládám ji za běžnou kauzu. Nazývám ji tak, jak jí rozumím: politicky motivovanou a profesionálně vedenou kampaní proti praktickému a zásadovému politikovi. Byl to také, pravděpodobně dobře cílený, útok na lídra křesťansky orientovaného proudu v KDU-ČSL. Domnívám se však, že u příznivců této orientace může naopak vyprovokovat zvýšení jeho podpory. Přála bych mu to.

LN Ztotožňujete se s předsedou Čunkem, že by straně prospělo, kdyby pan Kalousek a další stranu opustili?

 Pana Kalouska si velmi vážím. Jeho práci, kterou odvedl nejenom na ministerstvu financí, hodnotím velmi pozitivně. Bohužel ale nedokáže spolupracovat s vedením, které ty věci občas vidí prostě jinak a to není možné. Jestli pan Kalousek cítí, že nechce být v tom sociálním proudu více aktivní, tak se musí rozhodnout sám. Nejsem ale pro žádné vylučování.

LN Líbí se vám heslo ANO křesťanským hodnotám, se kterým lidovci vyrazí do předčasných parlamentních voleb?

 Pochopitelně, že líbí. Ale jsem si také vědoma množství nutného úsilí, aby se stalo pravdivým, a tedy i pro veřejnost pochopitelným. Nesmíme zůstat jen u hesla, křesťanské hodnoty se musí žít.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...