Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Lidovci chtějí se STAN vytvořit dvojkoalici pro sněmovní volby

Česko

  10:44aktualizováno  15:08
BRNO - Lidovci chtějí se STAN vytvořit pro sněmovní volby dvojkoalici. Shodli se na tom na celostátní konferenci, se STAN budou spolupracovat dlouhodobě. Někteří se obávali ztráty značky KDU-ČSL. Podle místopředsedy STAN Víta Rakušana je koalice s KDU-ČSL možná. STAN původně schválilo variantu společné strany, návrh lidovců projedná příští týden.

Pavel Bělobrádek odpovídal na dotazy novinářů. foto: ČTK

Lidovci chtějí s hnutím Starostové a nezávislí (STAN) vytvořit pro podzimní sněmovní volby přímou dvojkoalici. Členové KDU-ČSL se na tom shodli na sobotní celostátní konferenci, se STAN budou spolupracovat dlouhodobě. Novinářům to po konferenci řekl předseda lidovců a vicepremiér Pavel Bělobrádek. Dvojkoalice by potřebovala pro vstup do Sněmovny překročit hranici deset procent hlasů. První místopředseda STAN Vít Rakušan uvedl v České televizi, že varianta přímé koalice je možná. Návrh lidovců podle něj projedná zřejmě příští týden celostátní výbor hnutí.

Předseda STAN Gazdík vítá dnešní rozhodnutí KDU-ČSL jít do sněmovních voleb ve dvojkoalici, považuje ho za odvážné. Uvedl, že celostátní výbor STAN o dvojkoalici zatím nerozhodl, učiní tak v nejbližších týdnech.

„Delegáti celostátní konference pověřili předsednictvo, abychom vyjednávali o spolupráci do poslaneckých voleb v roce 2017 s hnutím Starostové a nezávislí ve formě přímé volební koalice,“ oznámil Bělobrádek. Lidovci podle něj chtějí mít jasno do konce února.

Celostátní konference KDU-ČSL začala 4. února v Brně. Na snímku ministr...
Celostátní konference KDU-ČSL začala 4. února v Brně. Na snímku předseda...

Šéf lidovců doplnil, že výsledek jednání už sdělil předsedovi STAN Petru Gazdíkovi. „Seznámíme je s detaily s tím, že se budeme bavit, jestli tato přímá otevřená koalice je něco, o čem by s námi Starostové a nezávislí chtěli vyjednávat,“ doplnil. „V žádném případě to nezamítáme hned na začátku. Začneme jednat o tom, jestli je to přijatelné i pro Starosty a nezávislé,“ řekl ČT místopředseda STAN Rakušan.

Debata byla podle Bělobrádka otevřená a zazněly nejrůznější názory na spolupráci. Jak Bělobrádek uvedl, pro usnesení hlasovalo 86 procent přítomných. „To je poměrně silný mandát, abychom o této formě volební koalice vyjednávali,“ řekl. Pokoření desetiprocentní hranice je podle něj realistické a nálada ve straně je vzhledem ke zvolené formě spolupráce bojovná.

První místopředseda lidovců a ministr zemědělství Marian Jurečka výsledek konference považuje ze velice dobrý a odvážný. „Na druhou stranu, pokud tady mluvíme o tom, že chceme postavit výrazný subjekt, který by nabídnul alternativu vůči ČSSD a ANO, tak si myslím, že tohle je opravdu správná cesta,“ řekl novinářům.

„Jsme přesvědčeni, že KDU-ČSL má na daleko víc v parlamentních volbách, a to usnesení to vyjadřuje. Synergický efekt nám společně může přinést boj o přední příčky,“ řekl senátor a hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek.

Lidovci před dnešním jednáním zmiňovali i možnost vzniku společné integrační strany pro volby do Sněmovny, kterou už dříve schválil výbor STAN, nebo pozvání zástupců STAN na lidovecké kandidátky. Šéf STAN Gazdík dorazil na dnešní jednání lidovců a s novináři hovořil o vytvoření integrační strany i koalice. Vyloučil ale to, že by byli zástupci STAN na kandidátce jiné strany.

V regionech lidovci určitou formu spolupráce většinou podporují, často ale odmítají možnost vytvoření integrační strany. Kraje se většinou obávají toho, že by v takovém případě KDU-ČSL jako značka ve volbách vůbec nefigurovala a nová strana by se nestihla u veřejnosti vžít.

STAN s KDU-ČSL začaly o spolupráci jednat v prosinci. Bělobrádek minulý týden v dopise straníkům napsal, že kandidátky by se sestavovaly podle síly obou uskupení v jednotlivých krajích. Bělobrádek v dopise také uvedl, že lidovci nebudou se STAN spolupracovat za každou cenu. KDU-ČSL podle něj bude žádat, aby kandidáti za STAN nehlasovali v rozporu se zásadními etickými hodnotami KDU-ČSL.

Autor: