2. března 2017 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Strany před volbami loví zkušené ekonomy. Experti se nechtějí umazat populismem

Tváře stranické ekonomiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tváře stranické ekonomiky | foto: Lidové noviny

PRAHA Pokaždé když se sociální demokraté chopí tématu úlev pro rodiny s dětmi, zaznívají od lidovců hořké vzdechy. Předseda KDU ČSL Pavel Bělobrádek vždy zdůrazňuje, jak dlouho už má jeho strana prorodinná ekonomická témata v programu, ale při další příležitosti je to zase ČSSD, kdo si téma urve pro sebe.

Lidovci takto doplácejí na to, že ve svých řadách nemají žádného autentického ekonoma, který by se stal obecně známou a srozumitelnou tváří křesťanskodemokratické národohospodářské vize.

LN zjistily, že lidovci začali intenzivně shánět dostatečně uvěřitelného experta, který bude mediálním nosičem jejich ekonomických záměrů. V červnu křesťanští demokraté uspořádají konferenci, na niž zpoza hranic dorazí zkušenější kolegové a pomohou těm českým, aby se lépe a výrazněji vyprofilovali v oblasti národní matematiky.

„Půjde o konferenci za účasti zahraničních hostů,“ naznačil předseda strany Pavel Bělobrádek. Pomoci s předáním zkušeností a hledáním ekonomického specialisty by měli zejména němečtí křesťanští demokraté. Na uspořádání odborné konference se má podílet i podnikatel a developer Luděk Sekyra.

Problém ale nemají jen v KDU ČSL, ekonomové se stranickou legitimací jsou nedostatkovým zbožím ve všech partajích.

Experti se nechtějí umazat

I ostatních strany se proto snaží navázat spolupráci s lidmi s ekonomickou erudicí. Není to však snadné. „Špičkoví ekonomové jsou dobře placení – ať už v nadnárodních firmách, či třeba v ČNB. Vstup do politiky je pro ně spíše charitou,“ míní politolog Pavel Šaradín. Ekonom František Bostl spatřuje důvod nedostatku ekonomů v politice v tom, že experti se nechtějí umazat populismem. „Ekonomie není populistická oblast, roli hrají čísla. Ekonom by si nemohl dovolit jít na voliče s čísly, která by neseděla. Proto v politice moc ekonomů nevidíme. Ekonomie a politika se neslučují – politici činí kroky, které často nemají ekonomický podklad,“ říká Bostl.

Najdete na Lidovky.cz