Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Lidovci nechtějí vládnout s komunisty ani Okamurou

Česko

  17:47
PRAHA - Lidovci by byli ochotni podílet se na vládě, ale ne za každou cenu. Na závěrečné tiskové konferenci KDU-ČSL k předvolební kampani to řekl jejich předseda Pavel Bělobrádek. Vyloučil spolupráci s komunisty a s hnutím Úsvit přímé demokracie senátora Tomia Okamury, které označil za extremistické a populistické.

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek na tiskové konferenci. foto: MAFRA - PETR TOPIČ

Smířlivěji Bělobrádek mluvil o hnutí ANO miliardáře Andreje Babiše. "Za nějakého přímého populistu nebo extremistu bych ho neoznačil," uvedl Bělobrádek. Hnutí ANO podle něho převzalo část lidoveckého programu, názorové průniky tedy existují.

Okamura na jedno použití

KDU-ČSL podle Bělobrádka vylučuje, že by byla ve vládě nebo jen podpořila vládu závislou na komunistických hlasech. Podobně se vyjádřil i směrem k Okamurovu Úsvitu, které je prý navíc hnutí na jedno použití. Podmínkou vládního angažmá lidovců by bylo i to, že by nebyli postaveni do "role otloukánka", dodal Bělobrádek.

Lidovečtí představitelé před novináři zdůrazňovali, že voličům nabízejí změnu, ale ne k horšímu. Poukazovali na zakotvení strany a její hodnoty a na to, že zároveň nabízí novou generaci politiků. První místopředseda Marian Jurečka také podotkl, že na rozdíl od některých jiných nových hnutí nabízejících změnu nemá KDU-ČSL majitele, ale předsedu.

Vzdali hold Masarykovi

Pražští lidovci zakončili kampaň pochodem k pomníku Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí, k němuž položili slunečnice, svůj symbol. Část účastníků akce potom šla do areálu Hradu a aspoň na chvíli dala květiny před jeden ze vstupů do prezidentských kanceláří. Lidovci tím chtěli vzkázat prezidentovi Miloši Zemanovi, že nejsou plevel, jak je spolu s některými dalšími stranami označil v projevu na březnovém sjezdu SPOZ. Další část slunečnic skončila u Sněmovny, do níž KDU-ČSL podle pražského předsedy Jana Wolfa patří.

Před vstupem do hradního areálu museli lidovci a jejich sympatizanti po dohodě s Hradní stráží schovat stuhy s nápisem Jsme slunečnice KDU-ČSL a zbavit se i stranických balonků. Slunečnice nakonec odnesli od vchodu do kanceláří k Chrámu svatého Víta.

Generální sekretář KDU-ČSL Pavel Hořava na tiskové konferenci uvedl, že náklady na stranickou předvolební kampaň se vejdou do 31 milionů korun. Financována je z úvěru, stranických peněz a ze sponzorských darů.

Autoři: ,