Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Volební sliby I.: lidovci mají za vzor Merkelovou, Svobodní Švýcarsko

Česko

  7:00
PRAHA - Pokud by uspěli ve volbách, mohli by se Češi těšit na maximální strop pro výši daní, možné zrušení krajských úřadů či na to, že místo prezidenta by v čele státu usedl monarcha. Přinášíme předvolební seriál, v jehož rámci mimo jiné zmapujeme plány všech uskupení, která bojují o hlasy voličů.

Merkelová bude muset zřejmě hledat novou koalici. foto: Reuters

První vybraná pětice stran (lidovci, LEV 21, Svobodní, Občané 2011 a Koruna Česká) naznačuje, že už jen ve slibech a vizích to bude nabídka velmi rozmanitá. Aby také ne, když je mezi nimi účastník většiny vlád za posledních sto let, strana expremiéra či partaj, která má na kandidátce neúspěšného kandidáta na Hrad.

Ještě v posledních parlamentních volbách v roce 2010 přitom dvě z těchto stran vůbec nekandidovaly a zisk zbylých tří dohromady by tak tak stačil na vstup do sněmovny (5,14 procenta). Nyní přesto doufají v úspěch (poslední průzkum ZDE).

Inspirace? Německo, Švédsko či Švýcarsko

Reálnou šanci na to mají zejména lidovci, kteří si malují historický návrat na sněmovní půdu. A za vzor si přitom berou CDU, stranu spolkové kancléřky Angely Merkelové, která v nedávných německých volbách urvala triumfálně 41,5 procenta voličů (Více ZDE). Předvolební průzkumy lidovcům zatím přisuzují sotva osminu tohoto zisku (okolo 5 procent), přesto šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek láká voliče na německou analogii. „Chcete se mít jako v Německu? Hlasujte jako tam,“ vzkazuje.

ČTĚTE TAKÉ:

Zároveň ale dodává, že lidé by se museli přizpůsobit i v míře dodržování pravidel. Lidovci by podle něj odmítali dávat sociální dávky lidem, kteří třeba neposílají děti do školy. A prosazovali by povinnost pro nezaměstnané nastoupit na veřejně prospěšné práce. „To je dobrý krok, který Nečasova vláda zavedla. Jen je třeba model předělat tak, aby byl konformní s ústavním pořádkem.Neměly by to být nucené práce, ale nabídka, která je zohledněná při výplatě,“ míní Bělobrádek.

Předvolební seriál LN:

První díl předvolebního seriálu LN přibližuje rozmanitou pětici stran, které se ucházejí o vaše hlasy. Největší šance průzkumy přisuzují lidovcům, kteří se mohou po čtyřleté odmlce vrátit do sněmovny. Naopak sympatizanti Česka jako monarchie či strany expremiéra nebo neúspěšného uchazeče o Hrad jsou zřejmě bez větších šancí.

Jenže není sám, kdo se zaštiťuje zkušenostmi od sousedů ze západu Evropy. Stejně tak hlásají inspiraci třeba i Svobodní. Tentokrát ovšem ze Švýcarska. „Chceme dát do ústavy například limity pro výši daní. Zvyšovat by je šlo pouze se souhlasem lidí v referendu, jako to je ve Švýcarsku,“ popisuje šéf strany Petr Mach.

Sám však tuší, že na něco podobného jeho strana výsledkem ani letos nedosáhne. Spokojí se tak prý s tím, když volební zisk převýší minulých 0,74 procenta hlasů. „Větší zisk bude pro nás povzbuzující. A zatím to zlepšení bylo pokaždé,“ věří v úspěch Mach.

Vzor v cizině má i vedení Koruny České. Tedy monarchistické strany, která si klade za cíl změnit zemi v království. V roce 2010 pro svoji myšlenku nadchli 4024 lidí, což znamenalo zisk pouhých 0,07 procenta hlasů. Pro letošní volby mají ale monarchisté zastání i v uchazeči oHrad – do přímé prezidentské volby se hlásil Emil Adamec, který dnes vede kandidátku strany pro Moravskoslezský kraj.

Pro zvětšení rozklikněte.

Lev bez vůdce smečky

Naopak bez hlavního lídra míří do volebního klání národní socialisté z LEV 21 (Více ZDE). Předseda strany Jiří Paroubek kandidaturu vzdal. Ani tak se jeho straničtí kolegové necítí oslabeni. „Největší důraz klademe na obnovu růstu naší ekonomiky, protože od toho se odvíjí vše ostatní,“ tvrdí místopředsedkyně strany podnikatelka Tereza Bernardová, která povede pražskou kandidátku LEV. Voliče chce přitáhnout i na DPH ve výši 0 procent na dětské pleny, hračky, obuv či učební pomůcky.

Do kampaně prý strana vrhne několik milionů korun a připomínat se chce i na sociálních sítích. „Chceme do politiky přivést nové, důvěryhodné tváře. A podílet se tak na zlepšení toho, co se v naší zemi děje,“ dodává Bernardová.

Občané 2011 slibují nové tváře

Nové tváře slibuje přivést i hnutí Občané 2011. A to kompletně nové: uskupení se totiž představuje jako sdružení pro občany, kteří nejsou a nechtějí být členy žádné politické strany. „Nejsou za námi žádní sponzoři ani lobbisté, veškeré aktivity si hradíme z členských příspěvků a drobných darů, proto jsme nemohli postavit kandidátní listiny ve více krajích,“ zní zdůvodnění, proč pro hnutí mohou hlasovat jen pražští voliči.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!