Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Merkelová slaví vítězství a sestavuje koalici, FDP pět procent nepřekročila

Svět

  18:08aktualizováno  23. září 7:46
BERLÍN - Konzervativní unie (CDU/CSU) kancléřky Angely Merkelové v nedělních německých volbách drtivě vyhrála, ale většinu ve Spolkovém sněmu nezískala. Její dosavadní koaliční partner, liberální FDP, ze Spolkového sněmu vypadl. Vyplývá to z oficiálních konečných výsledků voleb. Německo tak nejspíš míří k velké koalici křesťanských a sociálních (SPD) demokratů. V novém Spolkovém sněmu zasednou ještě marxistická strana Levice a Zelení.

Německé volby drtivě vyhráli křesťanští demokraté kancléřky Merkelové. foto: ČTK

Výsledky potvrzují drtivé vítězství CDU/CSU. Konzervativní unii volilo 41,5 procenta německých občanů, což jí vyneslo 311 poslaneckých mandátů z 630, které bude mít nový Spolkový sněm. CDU spolu s bavorskou sesterskou formací CSU dosáhla nejlepšího volebního výsledku za posledních 20 let.

Podle Rusnoka výsledek voleb vztahy s Německem nezmění

Podle premiéra Jiřího Rusnoka dosáhla kancléřka Angela Merkelová a její konzervativní unie CDU/CSU mimořádný výsledek, očekává však složité sestavování koalice kvůli propadu vládních liberálů. Na současných dobrých vztazích mezi Německem a Českem se podle něj po volbách nic nezmění. "Gratulace kancléřce k mimořádnému výsledku CDU/CSU. Vzhledem k propadu FDP bude sestavování koalice pro všechny zúčastněné docela složitý úkol. Z pohledu ČR výsledek voleb nic nemění na našich velmi dobrých vztazích," uvedl Rusnok.

FDP naopak získala jen 4,8 procenta hlasů. Poprvé od vzniku SRN v roce 1949 tak bude ve Spolkovém sněmu chybět a Merkelová si bude muset hledat nového koaličního partnera. Oproti minulým volbám z roku 2009 si svobodní demokraté pohoršili o 9,8 procenta.

Druhou nejsilnější stranou je SPD, která si připsala 25,7 procenta hlasů, což zajišťuje parlamentní křesla 192 poslancům. Následuje Levice s 8,6 procenta hlasů a 64 poslanci. Nejmenší stranou, zastoupenou ve Spolkovém sněmu 63 zákonodárci, bude Spojenectví 90/Zelení, kteří oslovili 8,4 procenta voličů.

Koalici utvoří křesťanští demokraté pravděpodobně s SPD

Do Spolkového sněmu se těsně neprobojovala ani euroskeptická Alternativa pro Německo (AfD), která při své první účasti ve volbách dostala 4,7 procenta hlasů. Nováček předchozích voleb, Pirátská strana Německa, zaznamenal zisk 2,2 procenta hlasů a krajně pravicová Nacionálnědemokratická strana Německa (NPD) 1,5 procenta.

Vzhledem k rozložení sil ve Spolkovém sněmu si budou křesťanští demokraté muset hledat nového koaličního partnera, jímž se pravděpodobně stane SPD. Merkelová by teoreticky mohla vládu vytvořit i se Zelenými, ale kvůli zásadním obsahovým rozdílům je taková spolupráce málo pravděpodobná. Zaznělo to podle agentury DPA i z vedení Zelených. Se sociálními demokraty už Merkelová společně vládla v letech 2005-2009.

Kancléřka Merkelová přijímala na pódiu gratulace k volebnímu výsledku.

Vznik červeno-rudo-zelené koalice - tedy spolupráce SPD, Levice a Zelených - je pak téměř vyloučena, protože spolupráci s Levicí sociální demokraté i Zelení rozhodně odmítají.

"Je to super výsledek," prohlásila Merkelová před jásajícími stoupenci v centrále CDU v Berlíně. Voličům slíbila, že s ním naloží odpovědně. "V příštích čtyřech letech uděláme všechno, co je v našich silách, aby to byly úspěšné roky pro Německo," dodala.

Liberální FDP nedosáhla na pětiprocentní hranici

Prohlášení Václava Klause k německým volbám

„Volby ukázaly, že Německo nemá alternativu. Tím nemá alternativu ani EU ani Česká republika,“

Václav Klaus

Podle Merkelové je ještě brzy na to, aby řekla, jaké budou další kroky. Nejprve je podle ní třeba vyčkat na konečné výsledky.

Ze Spolkového sněmu vypadla liberální FDP, která nedosáhla na potřebnou pětiprocentní hranici získaných hlasů. Její volební lídr Rainer Brüderle to označil za "těžkou hodinu" pro jeho stranu. "Je zřejmé, že je to nejhorší výsledek, jaký kdy FDP zaznamenala," přiznal.

Sociálnědemokratický vyzývatel Merkelové Peer Steinbrück, který chtěl spolu s opozičními Zelenými ukončit osmiletou vládu šéfky CDU, uznal, že jeho strana nedosáhla na výsledek, který si předsevzala. "Situace je ale zatím nejasná. SPD se proto nebude podílet na spekulacích, jak by mohlo vypadat vytváření nové vlády," prohlásil Steinbrück.

Zatímco SPD oproti volbám před čtyřmi roky posílila, spříznění Zelení s odhadovanými osmi procenty oslabili. "Měli jsme dva cíle: současnou koalici nahradit koalicí SPD a Zelených, a to se silnějšími Zelenými. Ani jeden z těchto cílů jsme nesplnili. Je to trpké, ale budeme se muset této realitě postavit," uvedl jeden z dvojice volebních lídrů ekologické strany Jürgen Trittin.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat