Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Lidovci vytáhli proti bankám

Česko

Bankovní poplatky jsou podle KDU-ČSL čtvrté nejvyšší v EU. Banky odmítají, že by poplatky byly vysoké

PRAHA Mezi bankami nefunguje konkurence, bankovní poplatky jsou vysoké a netransparentní a občané se v nich nedokážou orientovat. Tvrdí to zástupci KDU-ČSL. Podle analytiků jsou ale bankovní poplatky už několikaletým tématem a ze strany lidovců může jít o snahu zviditelnit se před volbami. „Chceme nastartovat celospolečenskou diskusi na téma bankovních poplatků a zvýšit finanční vzdělání občanů,“ řekl místopředseda strany Roman Línek. Podle europoslankyně Zuzany Roithové je možné, že bankovními poplatky v EU se bude zabývat Evropská komise, stejně jako se zabývala roamingem. „Chtěla bych ale spíše než regulaci snížení poplatků pomocí přirozené konkurence,“ řekla Roithová. Podle ní jsou v Česku banky pro klienty z hlediska poplatků čtvrté nejdražší v unii. Klíčem k nápravě by měla být i přenositelnost čísla bankovního účtu, kterou unie plánuje zavést. Občané se mohou podle ní bránit i prostřednictvím spotřebitelských organizací.

České banky z poplatků inkasovaly loni 44,8 miliard korun. Kritiku strany odmítají. „Nesouhlasíme s tvrzením politiků, že poplatky jsou příliš vysoké, ani s jakýmkoli vměšováním politiků do záležitostí soukromých firem,“ řekla mluvčí České spořitelny Klára Gajdůšková. Poplatky podle ní tvoří asi třicet procent provozních výnosů, což je obdobný poměr jako u bank jinde v Evropě či v USA, liší se jen jejich struktura, tvrdí Gajdůšková.

Vstup politiků do debaty naopak vítá zástupce serveru bankovnipoplatky. com Patrik Nacher. „Je dobré, že se tomu politici věnují, když před lety do debaty vstoupilo ministerstvo financí, vedlo to alespoň k mírným nápravám,“ tvrdí Nacher. Podle něj se i banky začínají měnit a poukazují na nižší či žádné poplatky i ve svých marketingových kampaních.

Finanční arbitr nepomůže Vysoké bankovní poplatky už se řeší v Česku od dob minulé vlády, která se neúspěšně snažila banky donutit k jejich významnému snížení. Lidovci proto čelí podezření, že se jejich kritikou hodlají zviditelnit před podzimními volbami. „Mnohem efektivnější než kroky jedné politické strany je mediální tlak a věcné poukazování na problémy,“ uvedl Tomáš Prouza z finanční společnosti Partners, který se jako náměstek pro finance snažil změnit poplatkovou politiku bank.

Lidé se kvůli poplatkům obracejí i na finančního arbitra. „Lidé se na nás obracejí často. Bohužel to řešit nemůžeme, nemáme na to ze zákona právo. Je ale pravda, že poplatky jsou v Česku vysoké. Spousta transakcí, které mateřské banky českých bank ve svých domovských zemích nezpoplatňují, u nás zpoplatněny jsou,“ řekl LN zástupce finančního arbitra Petr Scholz.

***

Efektivnější než kroky jedné politické strany je poukazování na konkrétní problémy

Autor: